Z kwestią umieszczenia bądź nie not w pliku JPK_VAT trudność polega na tym, iż zagadnienie to nie zostało ujęte w ramy prawne. Możliwe jest więc w miarę dowolne podejście. Nie znaczy to jednak, że podatnicy nie otrzymali żadnych wskazówek, jakie postępowanie uznane zostanie za prawidłowe. Sprawdźmy, jak zdaniem resortu finansów należy postąpić prawidłowo.
Na podstawie § 10 ust. 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i ewidencji VAT istnieje obowiązek oznaczania kodami GTU niektórych towarów i usług. Oznaczenia takie powinny być stosowane w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.
Do usług oznaczanych kodami GTU należą określone przepisami usługi niematerialne. Świadczenie tych usług powinno być oznaczane w ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT oznaczane za pomocą kodu GTU_12 (zob. § 10 ust. 3 pkt 2 lit. b rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i ewidencji VAT). Dotyczy to między innymi usługi marketingowych i reklamowych (PKWiU 73.1).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się, czy usługę dzierżawy miejsca pod reklamę JPK_VAT trzeba oznaczyć kodem GTU_12.
Polecamy też:
Celem wprowadzanych zmian w rozporządzeniu JPK_VAT jest dostosowanie rozporządzenia do zmian wprowadzanych w ustawie o VAT w zakresie wdrożenia obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur i aktualizacja treści tego aktu prawnego.
28 kwietnia 2023 r. weszły w życie zmiany w treści rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i ewidencji VAT. Sprawdź, co się zmieniło.
Zmiany są związane z wprowadzeniem przepisów określających czasowe odwrotne obciążenie podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sporządzanie JPK_VAT wciąż w praktyce sprawia sporo kłopotów. Odpowiadamy na Państwa pytania o JPK_VAT. Dotyczą one m.in. stosowania odpowiednich kodów i oznaczeń, składania korekt JPK_VAT. W tekście eksperci wyjaśniają kilka problemów z praktyki.
Od 1 października 2020 r. podatnicy borykają się z problemami związanymi z nowym plikiem JPK. Obawiają się sankcji na gruncie ustawy o VAT, tj. kary w wysokości 500 złotych za każdy błąd, jeśli nie zostanie on skorygowany lub wyjaśniony, ale przede wszystkim sankcji na gruncie Kodeksu karnego skarbowego. Od 1 maja 2021 r. sankcja ta będzie dużo bardziej bolesna w przypadku mandatów karnych.
Zarówno w części sprzedażowej, jak i zakupowej przedmiotowy import towarów należy w ewidencji VAT oraz w nowym pliku JPK_VAT wykazywać na podstawie zgłoszenia celnego (bez sporządzania dokumentu wewnętrznego).
Od 1 października 2020 r. podatnicy zobowiązani są do składania nowej wersji JPK. Plik składa się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Po nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego część ewidencyjna JPK_VAT została uznana za księgę. A to oznacza, że w przypadku korekty części ewidencyjnej, czyli dotychczasowego JPK, podatnik powinien złożyć czynny żal, aby nie zostać ukaranym za przesyłanie nierzetelnej księgi.
Resort finansów udostępnił formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB do złożenia JPK_VAT z deklaracją.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip