Nowy fabrycznie środek trwały możesz zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów, dokonując do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł. Ale musisz pamiętać o wyjątkach.
Podatników wykorzystujących firmowe samochody czekają zmiany w zakresie limitów amortyzacji. Na zmianach skorzystają przedsiębiorcy mający w firmach niskoemisyjne auta wodorowe. Stracą natomiast użytkownicy pojazdów z tradycyjnymi silnikami spalinowymi oraz o napędzie hybrydowym.
Minister Klimatu i Środowiska przygotował projekt rozporządzenia, które określa korzystniejszej zasady amortyzacji dla pojazdów niskoemisyjnych. Jedna ze zmian zakłada wprowadzenie stałej stawki amortyzacji dla pojazdów napędzanych wodorem na poziomie 225 tys. zł. Dowiedz się więcej na ten temat.
PYTANIE : Klient – spółka z o.o. zajmująca się usługami transportowymi – chce kupić balon oraz jacht i umieścić na nich logo swojej firmy, a tym samym wykorzystywać te sprzęty jako reklamę. Czy to wystarczy, aby móc potraktować balon i jacht jako środki trwałe służące reklamie, czy też należałoby na przykład organizować jakieś przeloty pasażerskielub niepasażerskie? Innymi słowy, czy amortyzacja może być kosztem uzyskania przychodu?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podatnik ma dowolność przy obniżaniu lub podwyższaniu stawek amortyzacyjnych. Od 1 stycznia 2021 r. nastąpią w tym zakresie zmiany. Dowiedz się jakie.
W praktyce zdarza się, iż z różnych powodów podatnicy nabywają jakiś środek trwały w drodze współwłasności. Czy taka forma nabycia stanowi przeszkodę w dokonywaniu amortyzacji?
Pytanie: Pytanie dotyczy mikroprzedsiębiorcy, osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, podatnika VAT, działalność jest prowadzona od 10 lat. Czy można skorzystać z jednorazowej amortyzacji środka trwałego (wózek widłowy, wartość netto 70.000 zł) w ramach pomocy de minimis? Jakie warunki należy spełnić i w jakim czasie można dokonać odliczenia, czy w momencie zakupu, czy w miesiącu następnym?
Pytanie: Firma prowadzi działalność produkcyjną i handlową, jednak 30 czerwca 2020 r. zaprzestała całkowicie działalności produkcyjnej. Czy nieużywane maszyny i budynki podlegają amortyzacji, jeśli tak, to co wtedy z kosztami podatkowymi?
Amortyzacja to rozłożenie kosztu w czasie. Zabieg ten polega na tym, że wartość użytkowanego środka trwałego jest rozkładana proporcjonalnie na wiele lat, kiedy to wykorzystywany jest przez przedsiębiorcę. W czasie tego procesu wartość środka trwałego ulega zmniejszeniu. Staje się ona dla amortyzującego go przedsiębiorcy kosztem prowadzenia działalności. Jest to koszt ponoszony bez uszczuplenia posiadanych środków finansowych. Odpisy amortyzacyjne uwzględniające utratę przez amortyzowaną rzecz jej wartości zmniejszają przychód przedsiębiorcy. Obniża się zatem jego dochód do opodatkowania.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip