Polski Ład zakłada zmiany w zakresie amortyzacji w spółkach nieruchomościowych. Proponowana zmiana narzuca stosowanie jednolitej stawki amortyzacji dla nieruchomości na potrzeby rachunkowości i podatku CIT. Ma to zapobiegać unikaniu przez niektóre podmioty statusu spółki nieruchomościowej.
Przepisy nie tylko dają przedsiębiorcom możliwość wyboru metody amortyzacji środków trwałych (z uwzględnieniem przewidzianych w tym zakresie ograniczeń), ale również pozwalają na zmiany wysokości stawek tej amortyzacji. Nie jest jednak jasne, czy dopuszczalne jest retrospektywne, czyli wsteczne, obniżanie tych stawek, co byłoby korzystne dla wielu podatników. Niestety, fiskus zajmuje sztywne stanowisko w tej kwestii, natomiast sądy do tej pory orzekały niejednolicie.
Zarówno ustawa o rachunkowości, jak i ustawy podatkowe określają wiele zasad doboru metod i stawek amortyzacyjnych, a jeśli chodzi o ograniczenia, ich katalog jest zdecydowanie obszerniejszy w ustawach podatkowych. Warto zatem zapoznać się w tej kwestii z wytycznymi naszego eksperta.
Spółka planuje zakup budynku, w którym będzie produkować wyroby związane ze zwalczaniem COVID-19. Przedsiębiorstwo zapytało organ podatkowy, czy ma prawo do jednorazowej amortyzacji budynku. Poznaj stanowisko skarbówki.
Pytanie: Czy budynek poddany modernizacji (przebudowa), w roku, w którym prowadzimy inwestycję, amortyzujemy metodą liniową, tak jak w pozostałych latach? Czy zmienić metodę amortyzacji?
Spółka z o.o., ze względu na pandemię koronawirusa zmuszona była zawiesić działalność gospodarczą. Majątek firmy składa się m. in. z samochodów, które stanowią własność oraz leasingowanych. Czy w okresie zawieszenia działalności możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne i opłaty leasingowe?
Spółka z o.o., ze względu na pandemię koronawirusa zmuszona była zawiesić działalność gospodarczą. Majątek firmy składa się m. in. z samochodów, które stanowią własność oraz leasingowanych. Czy w okresie zawieszenia działalności możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne i opłaty leasingowe? Sprawdźmy.
Amortyzacja środków trwałych polega na stopniowym zużyciu składników majątku podatnika, poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Dzieje się to poprzez systematyczne i planowe rozłożenie wartości środków trwałych na ustalony okres. W praktyce jednak możliwe są przerwy w dokonywaniu amortyzacji. Sprawdź, jakie skutki wywołuje to dla rozliczeń kosztowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip