Utworzenie Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych zakłada nowelizacja przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Aby się w nim zarejestrować, podatnicy podatku akcyzowego będą mieli czas do połowy 2021 roku.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 lutego 2021 r.
Ministerstwo Finansów przypomniało o obowiązku przekazania informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy za 10 miesięcy 2020 roku. Trzeba się z niego wywiązać w terminie 9 listopada br.
Resort finansów uwzględnił postulaty przedsiębiorców i zgodził się przedłużyć do 30 czerwca 2021 r. okres ważności „starych” znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów spirytusowych.
Przedsiębiorcy, którzy od 1 września 2020 r. chcą sprzedawać olej opałowy muszą się zarejestrować na potrzeby podatku akcyzowego. To samo dotyczy nabywców takich paliw, w tym również odbiorców prywatnych.
Producenci rolni, którzy chcą odzyskać część wydanych kwot na olej napędowy używany do produkcji rolnej, powinni zbierać faktury VAT. Do końca sierpnia jest czas na złożenie wniosku o zwrot akcyzy zapłaconej od nabytego oleju napędowego.
Z końcem sierpnia br. upływa okres przejściowy dla podmiotów sprzedających paliwa opałowe lub podmiotów zużywających te paliwa do celów grzewczych.
Minister Finansów 22 czerwca br. podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy.
Właściciele lokali gastronomicznych, którzy ponieśli straty z powodu ich zamknięcia w związku z pandemią koronawirusa, polegające na przeterminowaniu niesprzedanego w tych lokalach piwa, będą mogli pomniejszyć podatek akcyzowy do zapłaty. Dowiedz się więcej.
Kończy się okres przejściowy dot. obowiązku rejestracji podmiotów pośredniczących (sprzedawcy) i podmiotów zużywających (nabywcy) paliwa opałowe. Od 1 kwietnia 2020 r., aby sprzedać lub kupić paliwa do celów grzewczych, konieczne będzie złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego na formularzu AKC-RU.
AKC-R (7) - Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku akcyzowego
Do sejmu trafił właśnie projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym. Nowelizacja zakłada wyższe stawki akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020 r. Sprawdź szczegóły.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zgłoszenia o planowanym wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów akcyzowych do składu podatkowego. Dowiedz się więcej.
Rozpoczął się drugi termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego, który będzie trwał do 2 września br.- przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip