Piwo, cydr i perry dłużej bez obowiązkowych znaków akcyzy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 25 października 2024
  Piwo, cydr i perry dłużej bez obowiązkowych znaków akcyzy

Przedłużenie zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy m.in. piwa, a także niektórych innych napojów z dodatkiem alkoholu przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów przygotowany w podległym mu resorcie. W ten sposób postanowił on wyjść naprzeciw postulatom zgłaszanym przez polskich przedsiębiorców.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Do kiedy zostanie przedłużone zwolnienie od obowiązku banderolowania  piwa, cydru, perry i innych wyrobów akcyzowych, wskazanych w projekcie nowego rozporządzenia MF w tej sprawie
  • Czym autorzy tego projektu tłumaczą zasadność wprowadzenia przewidzianych w nim rozwiązań
  • Kiedy rozporządzenie Ministra Finansów wejdzie w życie 

Sprawdź też:

Sejm przyjął zmiany w akcyzie dotyczące wyrobów tytoniowych

MF udostępniło nową usługę w zakresie zezwoleń akcyzowych

Glikol i gliceryna nie zawsze bez podatku akcyzowego – MF wydał interpretację ogólną

Wkrótce więcej wyrobów nikotynowych zostanie objętych akcyzą

23 października br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy. Przewiduje on przedłużenie o 2 lata (tj. do 31 grudnia 2026 r.) zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy określonych w jego treści produktów. Dotyczy to m.in. wyrobów akcyzowych:

  • importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowanych na terytorium kraju, takich jak np. piwo, napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, cydr i perry o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 5,0 % objętości oraz wyroby o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % objętości (niebędące wyrobami oznaczonymi kodami CN: 2204, 2205, 2206 00, 2207 10 00, 2208),
  • wyprodukowanych poza terytorium kraju, przeznaczonych do użycia na wystawach, targach, salonach i imprezach o podobnym charakterze.

Jak MF uzasadniło zmiany w przepisach

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, o którym mowa, zostało ono przygotowane w związku z potrzebą czasowego utrzymania zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy niektórych wyrobów akcyzowych, które obowiązuje do 31 grudnia 2024 r., w tym również przedłużenia zwolnienia z tego obowiązku cydru i perry o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 5,0% objętości.

Ze wspomnianego uzasadnienia wynika, że powyższe wyroby od momentu wprowadzenia obowiązku oznaczania znakami akcyzy były konsekwentnie zwalniane z banderolowania. Za utrzymaniem tego zwolnienia przemawiają m.in. względy ekonomiczne. Wprowadzenie takiego obowiązku wiązałoby się bowiem z nakładami finansowymi obciążającymi budżet państwa i podatników, zwłaszcza wobec trudności technicznych związanych  z aplikowaniem znaków akcyzy na niektóre wyroby. Przedmiotowe rozporządzenie wychodzi także naprzeciw postulatom branży winiarskiej, zdaniem której wydłużenie zwolnienia cydru i perry z obowiązku banderolowania będzie korzystnym rozwiązaniem i przyczyni się do wzrostu zainteresowania kontrahentów zakupem tego typu wyrobów.

W ocenie projektodawców, omawiana regulacja będzie miała pozytywny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej przez  przedsiębiorców, ponieważ umożliwi podmiotom m.in. produkcję oraz obrót wyrobami akcyzowymi, w tym również cydrem i perry bez konieczności oznaczania ich znakami akcyzy. Przyczyni się to do ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej.

Kiedy nowe rozporządzenie wejdzie w życie

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Będzie się to wiązać z utratą mocy przez dotychczas  obowiązujące w tym zakresie przepisy, tj. rozporządzenie MF z 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 880).

Źródło:

  • projekt (z 10 października 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz