Jak prawidłowo zatrudnić studentów z Ukrainy i Białorusi. Co ze składkami i podatkiem

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 26 listopada 2018
Pytanie:  Polski podatnik rozliczający się na zasadach ogólnych z VAT, zatrudnia na zlecenie osoby fizyczne. Niestety coraz trudniej jest z odpowiednią kadrą i ludźmi, którzy w ogóle chce pracować. W związku z powyższym przedsiębiorca prowadzi rozmowy ze studentami, ale jedna ze studentek jest z Ukrainy i na trzecim roku studiów. Studentka ma tylko wizę do 31 grudnia 2018 r. i nie ma jeszcze karty czasowego pobytu. Czy można ją zatrudnić na zlecenie jak zwykłego studenta? Czy trzeba załatwić jakieś dodatkowe procedury i pozwolenia? Jak ją rozliczyć? Czy wystawić PIT-11 czy IFT i gdzie? Druga kandydatka jest studentka drugiego roku z Białorusi. Kobieta ta ma kartę pobytu i na niej jest zaznaczone – dostęp do rynku pracy. Czy można ją zatrudnić jak zwykłego studenta na zlecenie do 26 roku bez składek? Jak ją prawidłowo rozliczyć? Studentka ma meldunek w urzędzie skarbowym Mokotów. Czy do urzędu skarbowego wystarczy zwykły PIT-11?

Pozostało jeszcze 84 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

wiper-pixel