Pracownik może potwierdzić odbycie delegacji w dniu późniejszym niż ją rozpoczął

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 7 września 2012
Pytanie:  Czy można wystawić delegację na czas zastępstwa (podczas urlopu pracownika) np. od 14 czerwca 2012 r. do 20 czerwca 2012 r. z dniem 20 czerwca 2012 r.?
Odpowiedź: 

Możliwe jest potwierdzenie na piśmie odbycia delegacji służbowej w dniu późniejszym niż rozpoczęcie delegacji i wystawić druk delegacji w innym dniu, po ustnym zleceniu rozpoczęcia podróży służbowej przez pracownika.

Stosunek pracy opiera się na podporządkowaniu pracownika poleceniom pracodawcy. Pracownik wykonuje bowiem pracę pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Wyjazd w delegację rozpoczyna się formalnym poleceniem wyjazdu. Jest to dokument (teoretycznie ustne polecenie też jest poprawne, ale dla celów podatkowych - warto każdorazowo przekazać pisemne polecenie podpisane przez delegowanego i pracodawcę) upoważniający pracownika, zleceniobiorcę, jak i świadczącego na podstawie umowy o dzieło do wyjazdu i wykonania polecenia poza miejscem pracy.

Polecamy:

Masz problem z obliczeniem wysokości diety? A może obliczyłeś dietę, ale nie jesteś pewien czy zrobiłeś to dobrze? W tym dziale znajdziesz kalkulatory, za pomocą których obliczysz diety z tytułu podróży krajowej i diety z tytułu podróży zagranicznej pracownika. Ponadto upewnisz się, jak prawidłowo przygotować polecenie wyjazdu dla pracownika udającego się w podróż służbową. Sprawdź, sam jak przydatne są te kalkulatory w pracy księgowego, kadrowego oraz osoby prowadzącej firmę.

Dokument powinien zawierać następujące elementy:
  1. termin wyjazdu - oznaczony datą i godziną wyjazdu,
  2. miejscowość podróży służbowej, do której pracownik jest delegowany,
  3. cel wyjazdu,
  4. czas, przez jaki ma trwać delegacja, określony poprzez liczbę dni bądź spodziewaną datę końcową powrotu,
  5. środek transportu, jakim pracownik ma prawo udać się w delegację,
  6. termin rozliczenia się zgodny z prawem - czyli 14 dni po jej zakończeniu lub krótszy, umowny.
Przeczytaj również o tym:
Podstawa prawna: 

- art. 77 5 Kodeksu pracy.

Tekst opublikowany: 

27 sierpnia 2012 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel