Nie można pozbawić spółki komandytowej ustalania różnic kursowych bilansowo

Dodano: 20 lutego 2014
Maciej Soprych, członek zarządu w spółkach kapitałowych, członek ACCA

W sytuacji gdy spółka komandytowa spełnia wszystkie ustawowe wymogi oraz prowadzi księgi rachunkowe, ma prawo ustalać różnice kursowe na podstawie ustawy o rachunkowości – orzekł WSA w Warszawie.

O interpretację do ministra finansów wystąpił jeden ze wspólników spółki komandytowej. Chciał wiedzieć, czy po zawiadomieniu urzędu skarbowego o wyborze rachunkowej metody ustalania różnic kursowych może w podstawie opodatkowania uwzględnić różnice kursowe ustalone przez spółkę. Podatnik uważał, że tak.
Innego zdania był jednak organ podatkowy. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że przychody i koszty związane z działalnością spółki komandytowej, z zachowaniem proporcji, stanowią już w momencie ich powstania przychody i koszty podatnika oraz powinny być uwzględniane przez niego w rozliczeniu za dany rok. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Stanowisko sądu

Rozpoznając sprawę, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się ze stanowiskiem organu i uchylił zaskarżoną interpretację. Zdaniem sądu odbieranie spółce komandytowej prawa do określania różnic kursowych na podstawie ustawy o rachunkowości, kiedy prowadzi ona księgi rachunkowe oraz spełnia wszelkie pozostałe wymogi, nie ma uzasadnienia. Jak wyjaśnił sąd – spółka komandytowa działa w interesie podatnika, składa wniosek w imieniu wspólników jako podatników.

Pytanie do eksperta: Na czym polega wyznaczenie różnic kursowych w rozliczeniu podatkowym na w podstawie ustawy o rachunkowości i kto może skorzystać z takiej możliwości?

Pozostało jeszcze 64 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel