Inwentaryzacja środków trwałych

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano:
Pytanie: 
Obowiązek inwentaryzacji środków trwałych jest raz na 4 lata. Czy można inwentaryzować środki trwałe częściowo np. co roku po dwie grupy rodzajowe lub co roku po kilku właścicieli, jeżeli spółka jest duża i ma wielu właścicieli środków trwałych? W ten sposób na przestrzeni 4 lat środki będą zinwentaryzowane tylko nie wszystkie w danym roku.

W zarządzeniu kierownika jednostki powinno być określone jakie grupy środków trwałych będą w danym okresie objęte inwentaryzacją.

Odpowiedź: 

Zaproponowany przez Panią sposób inwentaryzowania środków trwałych jest jak najbardziej prawidłowy.

W zarządzeniu kierownika jednostki powinno być określone jakie grupy środków trwałych będą w danym okresie objęte inwentaryzacją. Wydając takie zarządzenie należy pamiętać, aby wszystkie środki trwałe były objęte inwentaryzacją drogą spisu z natury raz na cztery lata. Oczywiście dotyczy to tych środków trwałych, które są na terenie strzeżonym. Wynika to z art. 26 ust. 3 pkt 3 i art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.).

Tekst opublikowany: 

9 sierpnia 2011 r.

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel