inwentaryzacja drogą spisu z natury

inwentaryzacja

Pora na inwentaryzację – zasady, terminy, instrukcja

Właściwie przeprowadzona inwentaryzacja pozwala na ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki. To czasochłonny proces dlatego warto go odpowiednio wcześniej zaplanować. Pamiętajmy bowiem, że prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego. Jak dobrze przeprowadzić inwentaryzację? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Jaki jest  cel inwentaryzacji

Przeprowadzenie, a następnie wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg handlowych, a ujawnione w toku inwentaryzacji różnice trzeba wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.

Głównym celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki oraz doprowadzenie danych wynikających z ksiąg rachunkowych do ich zgodności ze stanem faktycznym. Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego.

Oprócz ustawy o rachunkowości warto skorzystać z wytycznych zawartych w opublikowanym 28 lipca 2016 r. komunikacie ministra finansów dotyczącym ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia stanowiska Komitetu dotyczącego inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.

Polecamy poradę video:

Zaczynamy inwentaryzację – co powinno się znaleźć w zarządzeniu w sprawie inwentaryzacji

Podpowiedzi w zakresie inwentaryzacji środków trwałych zawarte są w KSR 11 „Środki trwałe” a rozrachunków w stanowisku KSR właśnie w sprawie rozrachunków.

Instrukcje inwentaryzacyjne pomogą sprawnie przeprowadzić inwentaryzację

Instrukcje inwentaryzacyjne mają stanowić pomoc w organizacji spisu i jego
przebiegu, doborze właściwych, dostosowanych do warunków czynności spisowych.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • w jakim celu przeprowadza się inwentaryzację;
  • jakie są terminy inwentaryzacji;
  • jakie są etapy przeprowadzania inwentaryzacji;
  • co powinno znaleźć się w harmonogramie inwentaryzacji;
  • jakie dane zawrzeć w instrukcji inwentaryzacyjnej;
  • kto powinien brać udział w inwentaryzacji.

Jak uniknąć błędów przy inwentaryzacji metodą spisu z natury

Przed przystąpieniem do spisów z natury zespół spisowy otrzymuje, za pokwitowaniem, arkusze spisowe. Od osób odpowiedzialnych materialnie trzeba też pobrać oświadczenia wstępne o stanie zabezpieczenia majątku i ujęciu w ewidencji (w tym księgowej) wszystkich operacji gospodarczych. O jakich jeszcze zasadach warto pamiętać, aby prawidłowo przeprowadzić spis z natury, wyjaśniamy w tekście.

Spisem z natury obejmujemy (zgodnie z art. 26 ust. 1 uor):

  1. aktywa pieniężne z wyjątkiem zgromadzonych na rachunkach bankowych,
  2. papiery wartościowe w postaci materialnej,
  3. rzeczowe składników aktywów obrotowych,
  4. środki trwałe oraz nieruchomości zaliczonych do inwestycji, z wyjątkiem tych, do których dostęp jest utrudniony oraz gruntów,
  5. maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie.