Ustawa o aktywności zawodowej ma zmienić rynek pracy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 10 sierpnia 2022
zatrudnianie bezrobotnych

Istotne zmiany dla osób bezrobotnych, urzędów pracy, a także dla pracodawców poszukujących pracowników przewiduje projekt ustawy o aktywności zawodowej, którego główne założenia zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jedną z przewidzianych w projekcie zmian jest oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. W tym zakresie planowane jest wprowadzenie ubezpieczenia zdrowotnego dla osoby niemającej innego tytułu do tego ubezpieczenia.

Zmiany dotyczące działania urzędów pracy

W projekcie przewidziano również zmiany w zakresie działania urzędów pracy. Dotychczasowa praktyka ich funkcjonowania pokazała bowiem, że nie odpowiada ona na potrzeby obecnego rynku pracy. Jednym z problemów jest to nieefektywne działanie tych instytucji w zakresie doprowadzenia do zatrudnienia bezrobotnych, którego efektem byłoby utrzymanie takich osób na rynku pracy przez dłuższy czas. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, obecnie bezrobotny rejestruje się w powiatowym urzędzie pracy (PUP) właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego. Przyjęta zasada powoduje, że może się on kontaktować tylko z właściwym dla niego urzędem pracy oraz korzystać jedynie z instrumentów wsparcia którymi dysponuje ten urząd.

Problemom tym ma zaradzić m.in. powiązanie bezrobotnego z urzędem pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby (a nie na adres jej zameldowania).

W przeciwieństwie do adresu zameldowania, który jest terminem z zakresu prawa administracyjnego służącym wyłącznie celom ewidencyjnym i wymagającym dopełnienia określonych formalności we właściwym urzędzie gminy – miejsce zamieszkania jest terminem cywilnoprawnym. Określa ono miejscowość, w której dana osoba faktycznie przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Większe wykorzystanie  Centralnej Bazy Ofert Pracy

Wyzwaniom dotyczącym modernizacji polskiego rynku pracy ma służyć również zwiększenie potencjału oraz zasięgu Centralnej Bazy Ofert Pracy (CBOP). W ramach zaproponowanych w tym zakresie rozwiązań podmioty publiczne, spółki Skarbu Państwa, a także podmioty prywatne korzystające ze środków publicznych (np. uczestnicząc w przetargach) – mają zostać zobowiązane do zgłaszania do CBOP ofert pracy. W bazie tej mają się znajdować również informacje dotyczące praktyk. Przy czym dla jednostek administracji publicznej zamieszczanie takich informacji będzie obowiązkowe, natomiast dla przedsiębiorców z sektora prywatnego – fakultatywne. Według autorów omawianych rozwiązań, docelowo CBOP ma być główną bazą ofert pracy w Polsce.

Ułatwienia dla pracodawców

Nowe regulacje przewidują również wprowadzenie uproszczeń dla pracodawców, co ma ułatwić im składanie ofert pracy i znajdowanie pracowników na odpowiednie stanowiska. W tym celu m.in. ma zostać zmniejszony zakres  obligatoryjnych informacji wymaganych od pracodawcy zgłaszającego ofertę pracy. Ponadto projekt zakłada rezygnację z ograniczeń dla pracodawców w zakresie wyboru powiatowego urzędu pracy (PUP), z którym chcą współpracować.

Sprawdź też:

Źródło:

  • projekt ustawy o aktywności zawodowej.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz