Szkolenie okresowe w ramach kwalifikacji wstępnej dla kierowcy

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 13 listopada 2009
Pytanie:  Przedsiębiorca firmy budowlanej chce, aby kierownik budowy jeździł również samochodem ciężarowym powyżej 3,5 tony. Pracownik ten od 27 czerwca br. ma prawo jazdy ukraińskie na samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony. Czy osoba z takim prawem jazdy może być również zatrudniona na stanowisku - kierowca samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony? Czy taki pracownik powinien nam przedłożyć świadectwo kwalifikacji wstępnej? Czy jeśli zatrudnimy taka osobę na stanowisku - kierowca samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony, to czy możemy mieć problem ze strony inspekcji pracy i inspekcji drogowej?
Odpowiedź: 

Aby pracownik, o którym mowa w pytaniu, mógł w Polsce wykonywać pracę na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, musi odbyć szkolenie okresowe w ramach kwalifikacji wstępnej. Ponadto pracownik ten musi wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie. Przy tej wymianie starosta dokona wpisu o spełnieniu wymagań, jakim jest ukończenie ww. szkolenia.

Przed wymianą prawa jazdy i wpisem specjalnego kodu do dokumentu przez starostę pracodawca będzie musiał złożyć oświadczenie, że dany kierowca - obywatel Ukrainy będzie dla niego pracował.

Jeśli pracownik ten oprócz dopełnienia wspomnianych formalności, przejdzie dodatkowo wymagane badania psychologiczne, a jego pracodawca będzie przestrzegał przepisów o czasie pracy kierowców, wówczas nie powinno być w tej materii zastrzeżeń ze strony inspekcji pracy czy inspekcji transportu drogowego.

Osoby zatrudniane na stanowisku kierowców muszą przede wszystkim posiadać odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, a ich stan zdrowia musi ich predysponować do wykonywania pracy na tym stanowisku.

Niekiedy jednak kierowcy muszą spełniać dodatkowe wymagania wynikające z ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 874 z późn. zm.). Wymagania te dotyczą osób wykonujących przewozy, do których stosuje się regulacje wspomnianej ustawy.

Osoby te powinny m.in.:

1) Odbyć badania psychologiczne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do zatrudnienia na stanowisku kierowcy - badania te mogą wykonywać lekarze uprawnieni do wykonywania badań profilaktycznych zgodnie z Kodeksem pracy, którzy mają dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania badań kierowców. Badania takie powinny odbywać się, co 5 lat dla kierowców, którzy nie ukończyli 60 lat lub co 30 miesięcy dla kierowców powyżej 60 lat. Kierowca, który odbył takie badania nie musi wykonywać już wstępnych lub okresowych badań lekarskich;

2) Uzyskać kwalifikację wstępną - kwalifikacja taka obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, a także testy kwalifikacyjne. Kwalifikację odbywa się odpowiednio do pojazdu, którym kierowca ma wykonywać przewozy, a podział został dokonany na dwa bloki programowe według kategorii prawa jazdy: C1, C1+E, C i C+E albo D1, D1+E, D i D+E.

Obowiązek uzyskania rzeczonej kwalifikacji dotyczy jednak tylko kierowców, którzy kategorię D (autobusy) uzyskali po 10 września 2008 r. i osób, które kategorię C (samochody ciężarowe) uzyskali dopiero po 10 września 2009 r. Kierowców, którzy te kategorie zdobyli wcześniej, obowiązują szkolenia okresowe w ramach kwalifikacji wstępnej.

Osoby z państw spoza UE także muszą w Polsce ukończyć takie szkolenia;

3) Odbywać szkolenia okresowe - kierowca obowiązany jest, co pięć lat, począwszy od dnia uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej poświadczającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej ukończyć szkolenie okresowe odpowiednio do pojazdu, którym wykonuje przewóz drogowy.

Obowiązku uzyskania kwalifikacji wstępnej oraz odbywania szkoleń okresowych nie stosuje się do kierowcy pojazdu, do kierowania, którego wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E.

Podkreślmy w tym miejscu, iż osoby spoza UE, które chcą pracować dla polskiej firmy w charakterze kierowcy, po odbyciu szkolenia, jakim jest kwalifikacja wstępna, lub po zaliczeniu szkolenia okresowego powinny wymienić swoje zagraniczne prawo jazdy na polskie.

Wówczas dostaną wpis do prawa jazdy potwierdzający ich kwalifikacje.

Przy tej wymianie starosta powinien dokonać stosownego wpisu o spełnieniu wymagań, jakim jest ukończenie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego. Przed wymianą prawa jazdy i wpisem specjalnego kodu do dokumentu przez starostę pracodawca będzie zobowiązany złożyć oświadczenie, że dany kierowca będzie dla niego pracował, jako kierowca.

Jeśli powyższe wymagania nie zostaną spełnione pracownik, o którym mowa w pytaniu, nie będzie mógł pracować Polsce w charakterze kierowcy.

Warto tu wspomnieć, iż wymogi w postaci badań psychologicznych, kwalifikacji wstępnej oraz szkoleń okresowych nie dotyczą kierowców kierujących pojazdami:

- przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą - w niezarobkowym przewozie drogowym osób,

- o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy,

- zespołów ratownictwa medycznego oraz w ramach usług transportu sanitarnego.

Dodajmy jeszcze, że osoby wykonujące zawód kierowcy podlegający pod ustawę o transporcie drogowym będąc w trasie powinni mieć zawsze przy sobie m.in. kartę opłaty drogowej, kartę kierowcy (umożliwia ona identyfikację kierowcy oraz przypisane do niego dane przejazdów zarejestrowane przez tachograf, a wydawana jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A.), a także zapisy urządzenia rejestrującego samoczynnie prędkość jazdy, czas jazdy i czas postoju.

Od 1 stycznia 2008 r. kierowca musi wozić ze sobą tarczkę za bieżący dzień i aż za 28 poprzednich. Wynika to z rozporządzenia nr 561/2006/WE w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz.Urz. L 102/1 z 11 kwietnia 2006 r.).

- art. 3, art. 39a-39d, art. 39f, art. 39j-39l, art. 87 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.),
- rozporządzenie nr 561/2006/WE w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz.Urz. L 102/1 z 11 kwietnia 2006 r.).
Tekst opublikowany: 

11 listopada 2009 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz