Sprawdź, czy każda firma prowadząca inną działalność która zatrudnia pracowników i przechowuje ich akta pracownicze musi być wpisana do rejestru

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Dodano: 30 listopada 2018
Pytanie:  ZUS przypomina, że zgodnie z ustawą każdy, kto prowadzi działalność związaną z przechowywaniem dokumentacji kadrowo-płacowej firm, musi być wpisany do rejestru przechowawców, który prowadzą marszałkowie województw. Chciałabym się dowiedzieć czy do tego rejestru mają się wpisywać firmy które prowadzą działalność dotyczącą przechowywania akt pracowniczych czy też każda firma/prowadząca inną działalność (np. sklep spożywczy), która zatrudnia pracowników i przechowuje ich akta pracownicze w swojej firmie.
Odpowiedź: 

Do dokonania wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych nie są zobowiązane te podmioty gospodarcze, które przechowują dokumentację osobowo – płacową zatrudnionych i zwolnionych własnych pracowników, jak również firmy wykonujące działalność tzw. outsourcingu na rzecz innych podmiotów, a tym samym będące w posiadaniu dokumentacji innych pracodawców.

Przeczytaj także:

Zgodnie z art. 51a ust. 1 znowelizowanej ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (tekst jedn.: Dz. U.  z 2018 r. poz. 217 ze zm.), działalność gospodarcza w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców o czasowym okresie przechowywania jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646), wykonywaną przez przedsiębiorcę, i wymaga uzyskania wpisu do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych. Z kolei z art. 11 ust. 1 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją wynika, że wpisu do rejestru muszą do dnia 31 grudnia 2018 r. dokonać przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej, a w przypadku nieuzyskania wpisu w tym terminie – zakończyć wykonywanie tej działalności.

W świetle powołanych przepisów, pracodawca przechowujący dokumentację osobowo – płacową swoich pracowników – zarówno obecnie zatrudnionych, jak też zwolnionych – nie jest przechowawcą tej dokumentacji w rozumieniu ustawy, a tym samym nie podlega wpisowi do rejestru podmiotów wykonujących w tym zakresie działalność gospodarczą.

  • art. 11 ust. 1, art. 12 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz. U. z 2018 r. poz. 357),
  • art. 51a ust. 1 ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 217 ze zm.).
Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz