Pracownik nie podpisał pisma informującego o udzieleniu mu nagany - jakie konsekwencje poniesie?

Autor: Bartosz Miszewski

Dodano: 9 czerwca 2010
Pytanie:  Pracownik zignorował polecenie pracodawcy i nie wykonał zadania. Wypisano mu naganę, ale odmówił jej podpisania. Jak mamy postąpić w takiej sytuacji? Jak ukarać pracownika, nie wyrzucając go z pracy?
Odpowiedź: 

Brak podpisu pracownika pod pismem informującym go o udzielonej mu karze nagany nie powoduje, że kara ta nie została zastosowana.

O zastosowanej wobec pracownika karze porządkowej (np. karze nagany) pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracownika na piśmie, wskazując w nim rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.

Odpis zawiadomienia o karze porządkowej pracodawca jest obowiązany umieścić w aktach osobowych pracownika.

Należy również pamiętać, że kara porządkowa może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Natomiast warunkiem skutecznego nałożenia kary nagany nie jest konieczność podpisania przez pracownika pisma informującego go o nałożonej karze.

Jeżeli więc pracownik został wysłuchany, przedstawiono mu pismo nakładające na niego karę nagany - to brak podpisu pracownika na tym piśmie nie wpływa na ważność nałożonej kary.

W takim przypadku karę należy uznać za nałożoną, odpis zawiadomienia o ukaraniu należy umieścić w aktach osobowych pracownika a samo zawiadomienie, (którego pracownik nie chciał podpisać) należy opatrzyć adnotacją o terminie i przyczynach braku podpisu pracownika (odmowa podpisania) i również umieścić w aktach osobowych pracownika.

Tekst opublikowany: 

8 czerwca 2010 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz