Po wakacjach czeka nas likwidacja „syndromu pierwszej dniówki”

Dodano: 15 czerwca 2016

Od 1 września br. pracodawca i każdy pracujący będzie musiał mieć umowę na piśmie albo pisemnie potwierdzone jej warunki. Przeczytaj więcej na ten temat.

Na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się 9 czerwca 2016 r. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, której projekt opracował rząd. Ustawa wchodzi w życie 1 września br. i wprowadza obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go  do pracy.

Jak jest obecnie?

Obecnie obowiązuje przepis, który daje pracodawcom możliwość zawarcia umowy z pracownikiem najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, co prowadzi do nadużyć i niewypełniania obowiązku zgłaszania osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego.

Do tej pory, zgodnie z Kodeksem pracy, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu jej podjęcia - czyli do końca tego dnia.

Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy tzw. „syndrom pierwszej dniówki" to najczęściej nieprawdziwa informacja służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.

Jak będzie po zmianie?

Po zmianie, pracodawca i każdy pracujący będzie musiał mieć umowę na piśmie albo pisemnie potwierdzone jej warunki. Nowe przepisy ułatwią inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników. 

Ustawa ma ograniczyć zatrudnianie w szarej strefie oraz zwiększyć ochronę  praw pracowników, czyli ułatwić dochodzenie przysługujących im świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także umożliwić korzystanie z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tekstach:

Źródło: www.senat.gov.pl

Słowa kluczowe:
umowa o pracęwypłata
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel