Pisemne potwierdzenie warunków umowy o pracę obowiązkowe jeszcze w tym roku

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 19 maja 2016

Nowela Kodeksu pracy wprowadzająca obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy została uchwalona przez Sejm. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2016 r.

Ochrona pracowników przede wszystkim

Wprowadzone przepisy mają ograniczyć zatrudnianie pracowników w szarej strefie oraz zwiększyć ochronę ich praw. Co oznacza ułatwienie pracownikom dochodzenia pracownikom przysługujących świadczeń i uprawnień ze stosunku pracy, a także umożliwienie im korzystania z ochrony gwarantowanej przez przepisy ubezpieczeń społecznych.

Przede wszystkim chodzi o możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia i płatnego urlopu wypoczynkowego.

Nowe przepisy korzystne dla uczciwych pracodawców

Po wejściu w życie nowych przepisów każdy z pracowników będzie musiał mieć pisemną umowę o pracę lub pisemne potwierdzenie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę, jeżeli nie została ona zawarta w formie pisemnej – jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy.

Nowe przepisy ułatwią inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników. Pracodawcy, którzy legalnie zatrudniają pracowników i ponoszą w związku z tym duże koszty zapewne zyskają na zmianach. 

Ci, którzy nie przestrzegają przepisów poniosą kary. Na pracodawcę, który nie potwierdzi na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy inspektor pracy w trakcie kontroli będzie mógł nałożyć grzywnę w wysokości od 1.000 do 30 000 zł.

Więcej na ten temat pisaliśmy:

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Etap legislacyjny: ustawa z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz