Odpowiedzialność pracownika w przypadku nie zachowania należytej staranności

Autor: Bartosz Miszewski

Dodano: 8 października 2009
Pytanie:  Przed kilkoma dniami wyłudzono od nas partię towaru, m.in. na podstawie sfałszowanego potwierdzenia przelewu. Co z ewentualną odpowiedzialnością pracownika? Pracownik przestrzegał procedur, ale nie wykazał należytej staranności (ostrożności) - nie sprawdził przelewu.
Odpowiedź: 

Moim zdaniem w przedstawionej sytuacji pracownik będzie odpowiadał za wyrządzenie pracodawcy szkody z winy nieumyślnej.

Kodeks pracy przewiduje trzy postacie odpowiedzialności materialnej pracownika:
- za szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej,
- za szkodę wyrządzoną z winy umyślnej,
- za szkodę powstałą wskutek niewyliczenia się pracownika z mienia powierzonego z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się.

Z przedstawionego stanu faktycznego można wnioskować, że pracownik nieumyślnie wyrządził pracodawcy szkodę. Z winą nieumyślną mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik przewiduje możliwość spowodowania szkody w wyniku naruszenia obowiązku, lecz bezpodstawnie przypuszcza, iż takiego skutku uniknie (lekkomyślność) bądź też nie przewiduje, że jego niestaranne zachowanie doprowadzi do szkody, a powinien i może to przewidzieć (niedbalstwo). Wydaje się, że w opisanej sytuacji można mówić, co najmniej o winie nieumyślnej w postaci niedbalstwa - a zatem pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy.

W takim przypadku pracodawca może dochodzić od pracownika odszkodowania za wyrządzoną szkodę, które ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Tekst opublikowany: 

8 października 2009 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz