Kiedy pracodawca musi poprawić świadectwo pracy

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 31 marca 2021
Pytanie:  Proszę o udzielenie informacji na temat wystawienia świadectwa pracy. Umowa o pracę zakończyła się 28.02.2021 r. Stosunek pracy ustał w wyniku wypowiedzenia przez pracownika, okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące. Pracownik złożył oświadczenie o skróceniu okresu wypowiedzenia do 2 miesięcy. Pierwsze świadectwo pracy, które otrzymał pracownik było wystawione z datą wydruku 3.03.2021 r. i złożonym podpisem przez pracodawcę z 1.03.2021 r. Pracownik zwrócił się o poprawienie dokumentu, gdyż na dokumencie widniał zapis, że został zastosowany skrócony okres wypowiedzenia umowy na podstawie (zakład pracy nie ogłosił upadłości lub likwidacji pracodawcy). Po skorygowaniu na świadectwie pracy znajduje się adnotacja o skróconym okresie wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 36 § 6 Kodeksu pracy. Pierwsze świadectwo pracy zostało zwrócone do zakładu pracy, po czym pracownik otrzymał nowy dokument z datą wystawienia 16.03.2021r. Czy pracodawca prawidłowo wystawił świadectwo pracy z datą 16.03.2021 r.? Czy na świadectwie pracy stosuje się zapis skróconego okresu wypowiedzenia?

Pozostało jeszcze 77 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel