Jakie okresy uwzględnia się przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego?

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 10 czerwca 2010
Pytanie:  Zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę od 15 czerwca 2010 r. Pracownik ten był ubezpieczony w KRUS przez 5 lat. Czy ten okres bierze się pod uwagę przy wyliczaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego? Czy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie przez 1,5 roku (przez rok osoba ta miała minimalne wynagrodzenie, od którego były odprowadzane składki na fundusz pracy) również bierze się pod uwagę przy wyliczaniu wymiaru urlopu? W jednym świadectwie pracy, jakie ta osoba dostarczyła był wpisany urlop bezpłatny, który trwał 6 miesięcy. Czy ten okres odejmuje się od okresu pracy, jaki został wpisany w świadectwie pracy (pracował od - do)?
Odpowiedź: 

Do długości okresów zatrudnienia, od których zależy wymiar urlopu wypoczynkowego wlicza się pracę w rolnictwie, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W stażu pracy nie uwzględnia się natomiast okresu urlopu bezpłatnego oraz pracy na umowę zlecenia.

1. Jakie okresy wlicza się do okresów zatrudnienia?

Proszę pamiętać, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się także odpowiednią liczbę lat w zależności od rodzaju ukończonej szkoły np. wyższej - 8 lat, średniej ogólnokształcącej - 4 lata.

Okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Uwaga

Okresów pobierania zasiłku nie wlicza się jednak do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

Zatem, z powyższego wynika, że okres zasiłkowy (tzn. okres zarejestrowania bezrobotnego z prawem do zasiłku) jest pomijany przy ustalaniu stażu pracy, od którego zależy samo nabycie prawa do wypoczynku, natomiast jest okresem zatrudnienia mającym wpływ na wymiar urlopu.

2. Okresy niezaliczane do stażu pracy

Okresami niezaliczanymi do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego są:

  • Urlop bezpłatny. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze m.in. wymiar urlopu wypoczynkowego. Do stażu pracy wlicza się tylko okres urlopu bezpłatnego, ale udzielonego przez pracodawcę za pisemną zgodą pracownika, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami;
  • Praca wykonywana na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło) - nie jest to, bowiem zatrudnienie w rozumieniu przepisów prawa pracy. Żadne inne przepisy również nie przewidują wliczania jej do stażu pracy, potrzebnego przy uprawnieniach urlopowych.

3. Praca w gospodarstwie rolnym - kiedy jest wliczana?

Praca w gospodarstwie rolnym może być wliczona do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, a nie nabycie prawa do niego. Jest to analogiczna sytuacja jak przy zasiłku dla bezrobotnych.

Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Powyższego nie stosuje się, a więc pracę w rolnictwie pomija się w stażu pracy, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.

Okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wymienionych w punktach 1-3, nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopuwypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok.

Tekst opublikowany: 

9 czerwca 2010 r.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz