Czy można nałożyć na pracownika, który podjął pracę bez przedłożenia zaświadczenia lekarskiego, karę porządkową?

Autor: Ewa Strzałkowska

Dodano: 10 września 2008
Pytanie:  Zatrudniliśmy pracownika w kwietniu 2008 r. na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracownik podjął pracę bez zaświadczenia lekarskiego, pomimo iż otrzymał skierowanie na badania. W dniu dzisiejszym przyniósł zaświadczenie lekarskie z datą dzisiejszą. Co mam zrobić w tym przypadku? Wiem, że nie powinien pracować bez zaświadczenia lekarskiego.
Odpowiedź: 

Z pytania wynika, że pracownik w końcu poddał się badaniom, więc można go dopuścić do pracy (jeżeli do jej wykonywania nie ma przeciwwskazań). Możecie również Państwo nałożyć na pracownika i jego przełożonego kary porządkowe - niepoddawanie się badaniom lekarskim mimo otrzymanego skierowania na badania.

Zgodnie z 229 § 4 Kodeksu pracy, dalej kp pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Popełnione zostało wykroczenie przeciwko prawom pracownika - naruszone zostały przepisy bhp, ale stan bezprawny w końcu został uregulowany, pracownik poddał się badaniom.

W tej sytuacji możecie Państwo również zastosować karę porządkową nałożoną na pracownika, jak również na przełożonego tego pracownika, który bezpośrednio dopuszczał go do pracy bez badań lekarskich.

art. 108, art. 229, art. 283 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Tekst opublikowany: 

10 września 2008 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz