Stosowanie czterobrygadowej organizacji pracy a obowiązujący takich pracowników system czasu pracy

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 9 listopada 2010
Pytanie:  Prowadzę księgowość w firmie, która od początku istnienia (12 lat) stosuje system 3-zmianowy, 4-brygadowy i 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownicy pracują 7 dni w tygodniu. Tak więc zaczynając prace w poniedziałek o 6 rano rozpoczynają pracę kolejno wtorek na ranną zmianę od 6 do 14.15, środa na 14 do 22.15,czwartek 14 do 22.15 piątek, sobota, niedziela nocne zmiany od 22 do 6.15 rano. Pracownicy pracują 56 godzin tygodniowo ze względu na fakt, iż produkcja musi przebiegać 24 godziny na dobę. Z tego, co się orientuję, tygodniowa norma czasu pracy nie może przekraczać 40 godzin w przeciętnie 5-tygodniu pracy, a gdy tak jak wcześniej wspomniałam produkcja musi być zapewniona 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu to jedynym rozwiązaniem by nie przekraczać przyjętych ustawowo 40 godzin jest praca na 5 zmian. Ponad to kończąc pracę w poniedziałek rano o 6.15 (15 minut jest wprowadzone przez pracodawcę z tytułu 30 minutowej przerwy, a nie jak to określają przepisy 15 minutowej) pracownicy mają wolne tylko do środy rana, gdzie zaczynają pracę o 6. Pierwszą rzeczą, jaką chciałabym się dowiedzieć to czy pracodawca nie łamie tym samym przepisów dotyczących zachowania doby pracowniczej w myśl której dzień wolny powinien się zaczynać od jej upłynięcia, czyli po 24 godzinach od rozpoczęcia pracy i czy idąc w środę na ranną zmianę pracodawca nie powinien liczyć tego dnia jako pracy w godzinach nadliczbowych. Druga rzecz, jaka mnie interesuje to fakt, że pracownicy pracują 56 godzin tygodniowo, co w moim rozumieniu daje w miesiącu 24 godziny nadliczbowe, gdyż uważam, że 6 i 7 dzień pracy w takim systemie powinien tak być uwzględniony przez pracodawcę zgodnie z Kodeksem pracy. Czy pracownicy mogą starać się o wypłacenie przez pracodawcę wyrównania z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeśli takie tu zachodzą? Chciałabym jeszcze nadmienić, iż pracodawca na każdy okres rozliczeniowy z tytułu przekroczenia limitu godzin w tym okresie rozliczeniowym daje pracownikom wolne dni do wybrania tak by ilość godzin w danym okresie była zgodna z obowiązującymi godzinami na tenże okres. Czy to nie zmienia faktu, że przekracza tak czy inaczej ustaloną ustawowo tygodniową normę czasu pracy?
Odpowiedź: 

System czasu pracy, o którym mowa w pytaniu, ze względu na stosowany okres rozliczeniowy, należy uznać za system podstawowy - zmianowy. Rozpoczęcie pracy w środę rano od godz. 6.00 po zejściu ze zmiany trwającej od godz. 22.00 w niedzielę do godz. 6.15 w poniedziałek nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Jeżeli w okresie rozliczeniowym, a więc 4-miesięcy, nie są przekraczane normy czasu pracy - pracownicy nie świadczą pracy w godzinach nadliczbowych. Praca przez 56 godzin w tygodniu w podstawowym zmianowym systemie czasu pracy może powodować niezapewnienie pracownikom odpoczynku tygodniowego.

1. Czterobrygadowa organizacja pracy a system czasu pracy

Z treści pytania wynika, że pracownicy pracują po 8 godzin, na 3 zmiany w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Należy wyraźnie podkreślić, że w obecnym stanie prawnym - nie ma systemu czasu pracy w ruchu ciągłym w czterobrygadowej organizacji pracy, w ramach, którego czas pracy nie mógł przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż 4 miesiące. Możliwość stosowania takiej formy organizacji pracy w ramach systemu ruchu ciągłego istniała do 31 grudnia 2003 r.

Od 1 stycznia 2004 r. pracodawcy mogą stosować bądź system pracy w ruchu ciągłym, w ramach którego dopuszczalne jest przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin lub też stosować podstawowy, zmianowy system czasu pracy, gdzie czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Oczywiście od powyższych reguł istnieją wyjątki - ale nie znajdą one zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.

Mając powyższe na uwadze, z uwagi na długość stosowanego okresu rozliczeniowego, uznać należy, że de facto w zakładzie stosowany jest podstawowy, zmianowy system czasu pracy w 4-miesiecznym okresie rozliczeniowym.

2. Doba pracownicza to 24 godziny od momentu rozpoczęcia pracy

Przez dobę pracowniczą należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Jeżeli więc pracownik rozpoczął pracę w niedzielę o 22.00 i zakończył ją w poniedziałek o godz. 6.15 to doba pracownicza upływa mu o godz. 22.00 w poniedziałek. Zatem rozpoczęcie pracy w środę o godz. 6.00 - nie następuje w tej samej dobie pracowniczej a zatem nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

W tym miejscu należy wspomnieć o dniach wolnych. Przez dzień wolny należy rozumieć kolejne 24 godziny przypadające po zakończeniu poprzedniej doby pracowniczej. Jeśli więc pracownik rozpoczyna pracę w niedzielę o godz. 22.00 to doba pracownicza upływa mu o godz. 22.00 w poniedziałek, co powoduje, że wolne do godz. 22.00 we wtorek stanowi dzień wolny od pracy.

3. Pracownik może pracować 40 godzin w tygodniu - ale przeciętnie

Ogólna definicja czasu pracy zakłada, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Należy zwrócić uwagę, że ustawodawca wprowadził pojęcie „przeciętnie 40 godzinnej normy tygodniowej czasu pracy” i „przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy”.

Zatem nie ma sztywnej 40 godzinnej tygodniowej normy czasu pracy i sztywnego pięciodniowego tygodnia pracy.

W praktyce oznacza to, że w niektórych tygodniach pracownik może pracować więcej niż 40 godzin a w zamian w innych powinien pracować krócej niż 40 godzin - tak, aby średnio w okresie rozliczeniowym nie przekroczyć 40 godzin. Ta sama zasada odnosi się do 5-dniowego tygodnia pracy - w jednych tygodniach okresu rozliczeniowego pracownik może pracować więcej niż 5 dni a w innych odpowiednio mniej dni - tak, aby średnio w okresie rozliczeniowym pracownik miał zapewniony 5-dniowy tydzień pracy.

4. Praca przez 56 godzin w tygodniu - problemy z odpoczynkiem tygodniowym

Jednakże należy pamiętać, że możliwość przedłużania tygodniowego wymiaru czasu pracy w ramach przeciętnie 40 godzinnej tygodniowej normy czasu pracy jest ograniczona koniecznością zapewnienia pracownikom odpoczynków dobowych i tygodniowych. O ile zapewnienie odpoczynków dobowych, (co najmniej 11 godzinnych) nie powinno być problemem w przedstawionej sytuacji, to obowiązek zapewnienia odpoczynków tygodniowych może nie być realizowany.

Należy pamiętać, że odpoczynek tygodniowy, co do zasady nie powinien być krótszy niż 35 godzin, jednakże w przypadku pracy zmianowej, w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę - może być skrócony do 24 godzin.

Jeżeli praca przez 7 dni (łącznie 56 godzin) pokryje się z tygodniem pracy, rozumianym, jako 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego - to z pewnością taki odpoczynek tygodniowy nie zostanie pracownikowi zapewniony.

5. Mimo pracy po 56 godzin w tygodniu - nie muszą wystąpić godziny nadliczbowe

W przedstawionym stanie faktycznym praca po 56 godzin w tygodniu - nie musi oznaczać pracy w godzinach nadliczbowych. Jeżeli bowiem praca ta jest w późniejszym okresie tego samego okresu rozliczeniowego rekompensowana dniami wolnymi od pracy - tak, że średnio pracownik będzie pracował po 40 godzin na tydzień a łączna liczba dni wolnych będzie równa liczbie niedziel, świąt, dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy - nie powinno dojść do pracy w godzinach nadliczbowych.

Tekst opublikowany: 

8 listopada 2010 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz