Praca w zadaniowym czasie pracy a prawo do nadgodzin

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 23 sierpnia 2011
Pytanie:  Pracownik pracuje na stanowisku przedstawiciela handlowego i ma wpisane w umowę o pracę - zadaniowy system czasu pracy, pełny wymiar czasu pracy. W umowie o pracę ma wpisane jako miejsce pracy 2 województwa. Dostaje zadania na cały tydzień w każdy poniedziałek. Jeżeli pracownik wpisał, że w okresie rozliczeniowym miesięcznym w jednym dniu pracował 10 godz. a w innym pracował 6 godz. to te dwie godziny stanowią godziny nadliczbowe? Czy może rekompensują się tymi godzinami kiedy pracował 6 godzin? Kiedy występują godziny nadliczbowe przy zadaniowym systemie czasu pracy?

Wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych może być zrekompensowane pracownikowi poprzez udzielenie czasu wolnego albo wypłatę wynagrodzenia. Przeczytaj odpowiedź naszego eksperta i dowiedz się, czy pracownikowi zatrudnionemu w zadaniowym systemie czasu pracy należą się nadgodziny.

Odpowiedź: 

W okolicznościach przedstawionych w pytaniu należy uznać, że 10 godz. wykonywanie obowiązków służbowych w danym dniu zostanie zrekompensowane skróceniem o 2 godziny pracy w innym dniu.

Zgodnie art. 129 § 1 Kodeksu pracy, dalej: kp czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, wyznaczającym określone granice czasowe, w których pracodawca jest zobowiązany rozliczyć się z czasu przepracowanego przez pracownika. Takie same normy obowiązują przy zadaniowym systemie czasu pracy.

Skoro kp mówi o przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy oznacza to, że praca w jednym tygodniu może być świadczona przykładowo przez 6 dni, lecz musi być zrekompensowana w okresie rozliczeniowym zmniejszeniem liczby dni pracy w innym tygodniu. Ta sama reguła odnosi się do sytuacji opisanej w pytaniu, kiedy jednego dnia pracownik zatrudniony w zadaniowym systemie wykonuje pracę przez 10 godzin, a innego dnia danego okresu rozliczeniowego pracuje o 2 godziny krócej. Trzeba tu podkreślić, iż w systemie zadaniowym organizacja pracy jest bardzo elastyczna i zależna przede wszystkim od pracownika.

Jak wynika z art. 151 kp, pracę w godzinach nadliczbowych (także w zadaniowym systemie czasu pracy) stanowi praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

  • konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • szczególnych potrzeb pracodawcy (jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 26 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 667/99, OSNP 2001/22/662, chodzi tu o potrzeby specjalne, niecodzienne, odróżniające się od zwykłych potrzeb związanych z prowadzoną przez pracodawcę działalnością).

Pamiętajmy, że ustawodawca nie przewidział żadnych odstępstw od zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Oznacza to, iż pracownikowi, który ze względu na okoliczności uzasadniające zlecenie pracy nadliczbowej, wykonywał pracę w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (np. w sobotę, gdy pracownik pracuje od poniedziałku do piątku), należy się w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Nieudzielenie dnia wolnego powoduje złamanie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i jest uznawane za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Praca w nadgodzinach powinna odbywać się wyłącznie na polecenie pracodawcy (chociażby dorozumiane). O konieczności wykonywania przez pracownika zadań służbowych w czasie wykraczającym poza normy czasu pracy może decydować także jego przełożony. Warto w tym miejscu wspomnieć o wyroku Sądu Najwyższego z 26 maja 2000 r. (I PKN 667/99, OSNP 2001/22/662), w którym podkreślono, że warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę.

Pracownik nie może podejmować jednostronnej decyzji o dłuższym wykonywaniu przez siebie pracy (bo np. chce sobie dorobić lub otrzymać w zamian dzień wolny od pracy), albowiem pracowanie w godzinach nadliczbowych ma wynikać z potrzeb pracodawcy, a nie chęci czy gotowości pracownika. Taki wniosek płynie chociażby z wyroku Sądu Najwyższego z 23 stycznia 1998 r. (I PKN 239/97, OSNP 1999/1/7), w którym stwierdzono, że nie jest pracą w godzinach nadliczbowych praca świadczona przez pracownika na zasadach dobrowolności w czasie wolnym od pracy.

Wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych może być zrekompensowane pracownikowi w dwojaki sposób: albo poprzez udzielenie mu czasu wolnego (na jego wniosek lub z inicjatywy pracodawcy), albo przez wypłacenie mu wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem.

Na wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu czasu wolnego w wymiarze odpowiadającym czasowi przepracowanemu w godzinach nadliczbowych.

Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych z inicjatywy pracodawcy powinno następować w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Nie może to jednak spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy (art. 1512 § 2 kp).

Należy pamiętać, że stosowanie zadaniowego czasu pracy, kiedy to podwładny w dużej mierze sam organizuje sobie pracę, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wypłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Kiedy zakres zadań obciążających pracownika uniemożliwiał ich wykonywanie w zwykłym czasie pracy, wówczas za ewentualne nadgodziny trzeba płacić.

Jeśli pracownik udowodni fakt wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, nawet gdy nie jest w stanie wykazać ich dokładnej liczby, to w razie sporu sąd może przyznać mu wynagrodzenie za taką pracę. Niemożność ustalenia dokładnej liczby nadgodzin nie uzasadnia oddalenia roszczenia pracownika o wynagrodzenie. Sąd ustala ich liczbę w oparciu o posiadane dowody (por. wyrok Sądu Najwyższego z 5 maja 1999 r., sygn. akt I PKN 665/98, OSNP 2000/14/535).

Stosowanie systemu zadaniowego wymaga od pracodawcy udokumentowania i wykazania w razie np. ewentualnego sporu, że powierzał on pracownikowi zadania możliwe do wykonania w wymiarze czasu pracy wynikającym z norm Kodeksu pracy.

Aby ustrzec się przed ewentualnym ryzykiem wnoszenia przez pracowników roszczeń związanych z ich pracą w godzinach nadliczbowych, w przepisach wewnątrzzakładowych winno się uszczegółowić zasady świadczenia takiej pracy. Można przykładowo w regulaminie pracy wprowadzić zapis, zgodnie z którym praca nadliczbowa może mieć miejsce tylko po przedłożeniu pisemnego polecenia przełożonego.

Tekst opublikowany: 

14 sierpnia 2011 r.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz