Jak prawidłowo rozplanować pracę pracownikowi zmianowemu?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 12 listopada 2008
Pytanie:  Jesteśmy niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej zatrudniającym około 50 pracowników. Obowiązuje nas podstawowy system czasu pracy. Okres rozliczeniowy stanowi 1 miesiąc. W przypadku niektórych grup pracowniczych praca odbywa się na dwie zmiany.  Zmiany te w środku tygodnia się zazębiają. Pracownik jest zatrudniony w wymiarze: 0,75 etatu. Czy może jednego dnia pracować w godz.: 13.30 do 19.00, a kolejnego 11.30 do 17.00?
Odpowiedź: 

Nie, nie można polecać pracownikowi pracy w tej samej dobie pracowniczej, nawet jeśli taka praca nie spowoduje przekroczenia dobowej normy czasu pracy, a tylko przekroczenie dobowego wymiaru czasu pracy pracownika zatrudnionego na część etatu.

Za takie postępowanie inspektor PIP może ukarać mandatem.

Dyżur medyczny może być natomiast polecany w tej samej dobie pracowniczej, ale wiąże się to z koniecznością posiadania środków finansowych na zapłacenie lekarzowi wynagrodzenia wraz z dodatkiem, ponieważ dyżur – jak już było wspomniane – zostaje wliczany do czasu pracy i nawet w przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu powoduje konieczność zapłaty wynagrodzenia i rekompensaty w postaci dodatku do wynagrodzenia jak za nadgodziny.

art. 32j ust. 2 i 4 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.).
Tekst opublikowany: 

12 listopada 2008 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz