Od 1 stycznia 2018 r. dane niektórych podatników CIT będą jawne

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 29 września 2017
kontrola skarbowa

Najnowszy projekt zmian w ustawie o CIT zmienił kryterium, na podstawie których Minister Finansów będzie ujawniał dane podatników do publicznej wiadomości. Poznaj szczegóły.

Minister finansów przygotował nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projekt z 7 września br. zakłada pewne modyfikacje w stosunku do projektu z 26 czerwca br. We wcześniej wersji ujawnienie danych podatkowych dotyczyło 4.500 podatników osiągających najwyższe przychody.

Pisaliśmy o tym w tekście:

Ujawnienie danych

Po zmianie projektu ujawnienie danych będzie miało zastosowanie do tych podatników, u których wartość przychodu uzyskania w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 milionów euro.

Wniosek o usunięcie danych

Ponadto obecny projekt zakłada możliwość składania wniosku o usunięcie lub sprostowanie danych, które zostaną podane do publicznej wiadomości.

Wniosek składa się do ministra finansów. Jeśli minister nie zgadza się z wnioskiem , to powinien wydać decyzję. Chociaż w projekcie nie ma o tym mowy, to należy uznać, że podatnikom będzie przysługiwał środek zaskarżenia na decyzję wydaną przez ministra finansów. Z projektowanych przepisów nie wynika, aby decyzja wydana przez organ podatkowy była ostateczna.

Sporne może okazać się, jakie przepisy proceduralne będą miały zastosowanie do zaskarżania decyzji. Ani w projekcie, ani tez w uzasadnieniu nie ma o tym mowy. Jeśli zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego,  to przed wniesieniem skargi do sądu administracyjnego trzeba będzie złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli zaś stosować się będzie Ordynację podatkową, to powinno zostać złożone do ministra finansów wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.

Dane ujawniane przez ministra finansów będą podlegały kwartalnej aktualizacji. Zaś publikacja danych podatnika będzie następowała przez okres 5 lat od pierwszej publikacji nawet wtedy, gdy wartość przychodów nie przekroczy 50 mln euro.

Opinia eksperta

Projektowane przepisy zostały przygotowane z myślą o zapobieganiu unikania opodatkowania przez tych podatników CIT, którzy przerzucają swoje dochody do innych krajów, aby uniknąć płacenia podatków w Polsce. Znalezienie się na liście publikowanej przez ministra będzie mogło rodzić negatywne konsekwencje wizerunkowe. Zwłaszcza, gdy wartość płaconego podatku w Polsce do uzyskiwanych przychodów będzie niewielka. Należy zakładać, że sam projekt i publikowanie listy nie spełni pokładanych w nim nadziei przez resort finansów, jeśli nie będzie temu towarzyszyła kampania medialna prowadzona przez rząd mająca na celu nagłośnienie sprawy.

Etap legislacyjny: projekt z 7 września 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Słowa kluczowe:
podatnik CITzmiany w CIT
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz