CIT 2018: Dane 4.500 podatników CIT trafią do Internetu

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 17 lipca 2017
184fd9d62c864348b36981840c780701c72b0e0b-medium

Najnowszy projekt zmian w CIT zakłada ujawnianie danych największych podatników CIT w Polsce pod względem przychodów. Poznaj szczegóły tych zmian.

Niezwykle interesujący jest nowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, który wyszedł z Ministerstwa Finansów. Mianowicie zakłada on ujawnianie danych największych podatników CIT w Polsce pod względem przychodów. Będzie to liczba 4.500 podatników.

Ujawniane dane

Oprócz przychodów będą podawane również koszty podatkowe, wysokość dochodu lub straty, podstawa opodatkowania, kwoty podatku należnego. Ponadto będą publikowane dane podatkowych grup kapitałowych.

Cel wprowadzenia zmian

Cel wprowadzenia nowej regulacji nie został w sposób wyraźny i precyzyjny sformułowany w uzasadnieniu do projektu ustawy. Ministerstwo pisze, że chodzi tutaj o „(…) dbałość o interes społeczny i gospodarczy państwa, przejawiający się m.in. w sytuacji, w której nieliczna (proporcjonalnie) grupa podatników podatku dochodowego od osób prawnych generuje przeważającą część opodatkowanych przychodów, przy jednoczesnym braku, w wielu przypadkach, odpowiedniego poziomu płaconego podatku”.

Jest to niejasne wyjaśnienie, z którego nic nie wynika. Pojęcie interesu społecznego czy interesu gospodarczego jest pojęciem dla, którego trudno jest ustalić ścisłe znaczenie semantyczne. Należy zakładać, że celem projektodawcy jest upublicznienie danych dotyczących największych podatników CIT pod względem przychodów w Polsce i pokazanie opinii publicznej jak niewiele wpłacają one podatku dochodowego do budżetu państwa w proporcji do uzyskiwanych przychodów.

W tej chwili minister finansów, ani jakikolwiek członek rządu, czy polityk nie ma prawa upubliczniać danych dotyczących największych podatników CIT w Polsce, gdyż są one chronione tajemnicą skarbową. Oczywiście samo upublicznienie danych nie przełoży się bezpośrednio na wysokość deklarowanego podatku dochodowego. Być może podatnicy CIT, którzy przerzucają dochody do innych krajów, by zapłacić niższe podatki z celów czysto marketingowych i wizerunkowych zrezygnują z tego po tym, jak projekt ustawy zacznie obowiązywać. Nie należy również wykluczać, że upublicznienie danych największych podatników CIT będzie wstępem do nowych projektów zmian w podatkach dochodowych zmierzających do zahamowania zjawiska przerzucania dochodów.

Niewątpliwe zjawiskami najbardziej niekorzystnymi dla budżetu państwa są wyłudzenia zwrotów VAT oraz przerzucanie dochodów do innych krajów. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem byłoby uproszczenie VAT i podatku dochodowego w ten sposób, że opodatkowaniu podlegał by jedynie sam przychód (obrót), tj. bez możliwości jego pomniejszania o VAT naliczony bądź koszty uzyskania przychodów. W ślad za tym musiałoby dojść do zmniejszenia stawek podatkowych.

W chwili obecnej zmiany te nie są możliwe jedynie w odniesieniu do CIT, gdyż Polskę wiąże unijna dyrektywa w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. O tym, że zmiany te byłyby korzystne przekonuje fakt opodatkowania zryczałtowanym PIT, gdzie jest najmniej nadużyć podatkowych co do ich rodzajów. Jedyne nadużycie, którego może dopuścić się podatnik tej formy opodatkowania, to nieujawnieni uzyskanych przychodów, co stosunkowo nie jest trudne do wykrycia.

Projektodawcy chcą, aby zmiany weszły w życie wraz z początkiem 2018 roku.

Etap legislacyjny: projekt z 26 czerwca 2017 r. ustawy  o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – w konsultacjach publicznych.

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz