Treść faktur „odwrotne obciążenie”

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 21 listopada 2018
Pytanie:  Podatnik zmienił program do wystawienia faktur VAT. W nowym systemie nie ma możliwości przy wystawianiu faktury „odwrotne obciążenie” zakończenia transakcji na wartości netto. Występuje stawka VAT (pusta, niewskazująca procentu VAT), wartość VAT ”0,00” i wartość brutto powielająca kwotę wartości netto. W podliczeniu występuje wartość netto. Czy jest to prawidłowo wystawiona faktura „Odwrotne obciążenie”. Czy spełnia warunki wystawiania tego typu faktur?
Odpowiedź: 

Sposób wystawiania wskazanych faktur przez nowy program jest prawidłowy.

Jak stanowi art. 106e ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT, jest nabywca towaru lub usługobiorca, faktura nie zawiera danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 12-14 ustawy o VAT. Dane te to:

  1. stawka podatku,
  2. suma wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
  3. kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Pozostałe dane na fakturach, o których mowa, powinny być wskazywane. Za równoważne przy tym z brakiem wskazanych danych jest ich wskazanie z wartością zerową lub bez wskazywania jakiekolwiek wartości. Prowadzi to do wniosku, że – zważywszy, iż zawierają one dodatkowy wymagany element w postaci wyrazów „odwrotne obciążenie” (zob. art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT) – sposób wystawiania wskazanych faktur przez nowy program jest prawidłowy.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz