Akt powołania i umowa o pracę dla prezesa zarządu spółki z o.o.

Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 20 marca 2012
Pytanie:  Zwracam się z prośba o pomoc w wyjaśnieniu problemu wynagrodzeń członków zarządu spółki z o.o. W nowo powstałej spółce z o.o. jeden ze współudziałowców na podstawie aktu powołania będzie pełnił funkcję prezesa zarządu. Jednocześnie ten sam współudziałowiec zatrudniony będzie w wymienionej spółce na umowę o pracę. Czy w takiej sytuacji oprócz wynagrodzenia ze stosunku pracy prezes spółki może pobierać wynagrodzenie za posiedzenie zarządu? Czy wynagrodzenie za posiedzenie zarządu podlegać będzie również ubezpieczeniom społecznym, czy jedynie podatkowi dochodowemu od osób fizycznych? Czy sposób obliczania wynagrodzenia zróżnicowany jest, jeśli współudziałowiec pełni rożne funkcje ze względu na stosunek pracy i akt powołania tj. na umowę o pracę - dyrektor ds. sprzedaż, na mocy aktu powołania - prezes zarządu? Na co dzień jego obowiązkiem nie jest zarządzanie spółką, a jedynie działem sprzedaży, natomiast obowiązek zarządzania przedsiębiorstwem z racji pełnienia dodatkowej funkcji prezesa, ogranicza się do uczestnictwa w posiedzeniach zarządu spółki. Czy w takiej sytuacji otrzymywanie dwóch wynagrodzeń jest słuszne? Czy w sytuacji, gdy na podstawie aktu powołania oraz stosunku pracy współudziałowiec pełni tę samą funkcję prezesa, powinien odbierać jedynie wynagrodzenie ze stosunku pracy?

Pozostało jeszcze 75 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Mariusz Pigulski

Autor: Mariusz Pigulski

Mariusz Pigulski - specjalista z dziedziny kadrowo-płacowej, posiadający ponad 10-letnie doświadczenie. Absolwent Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania: wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel