Z jakich miesięcy ustalić podstawę zasiłku dla zleceniobiorcy

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 31 stycznia 2018
Pytanie:  Zleceniobiorca miał w sierpniu 2017 r. 5-dniową przerwę pomiędzy kolejnymi umowami zlecenia. W styczniu 2018 r. przedstawił nam  lekarskie. Czy do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku powinnam przyjąć wynagrodzenie od września 2017 r., czy może z ostatnich 12 m-cy ?
Odpowiedź: 

Podstawę zasiłku należy ustalić z przychodu uzyskanego od września 2017 r. do grudnia 2017 r.

Podstawę̨ wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność́ do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12-miesięcznego okresu, podstawę zasiłkową stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się̨ : 1) kwoty stanowiące podstawę̨ wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tej podstawy wymiaru, 2) przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek; za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważa się̨ także kolejne nieprzerwane okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu (np. kolejne umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą) oraz okresy między którymi wystąpiła przerwa przypadająca na niedzielę lub inny dzień́ ustawowo wolny od pracy.

RADA EKSPERTA: W opisanym przypadku przerwa wynosiła 5 dni, co oznacza, że nie mamy do czynienia z nieprzerwanym ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek należy więc ustalić z przychodów uzyskanych z obecnej umowy, z tytułu której on przysługuje. Jeżeli sierpień był niepełnym miesiącem ubezpieczenia należy go pominąć i uwzględnić okres od września do grudnia.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Słowa kluczowe:
zasiłekzleceniobiorca
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz