Minister finansów przygotował rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Przewiduje ono dodanie nowego zwolnienia obejmującego usługi wynajmowania i wydzierżawiania nieruchomości. Rozporządzenie obowiązuje od 10 maja 2022 r. Jakie warunki muszą być spełnione, aby skorzystać ze zwolnienia od VAT?
Każdy przedsiębiorca w dowolnym momencie ma prawo do poszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Polega ono na podaniu dodatkowych kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności do CEIDG w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Pozostałe podmioty gospodarcze zakres swej działalności określają poprzez dokonanie stosownych wpisów do KRS.
Pytanie: Czy wynajem w ramach prowadzonej działalności domu mieszkalnego w zabudowie szeregowej może korzystać ze zwolnienie z VAT? Umowa podpisana jest ze spółką z o.o., w umowie zastrzeżono, że nieruchomość będzie wykorzystana przez najemcę wyłącznie na cele mieszkalne. Będą tam mieszkać pracownicy z Korei Południowej zatrudnieni przez najemcę.
Czy usługi optometryczne, polegające m.in. na badaniu wzroku, to świadczenia o charakterze medycznym, podlegające zwolnieniu z VAT?
Problem: Czy Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, działający jako uprawniony podmiot leczniczy, świadcząc również usługi w zakresie zabezpieczania medycznego imprez masowych, skorzysta w tym zakresie ze zwolnienia z VAT przewidzianego dla usług ochrony zdrowia? Działanie SPZOZ polega m.in. na obsadzeniu tzw. punktu pomocy medycznej, w ramach którego jest udzielana na przykład pierwsza pomoc uczestnikom imprezy.
Obowiązujący limit podmiotowo-przedmiotowego zwolnienia z VAT nie zmieni się i nadal będzie wynosił 200.000 zł rocznej wartości sprzedaży. Decyzję w tej sprawie wydała Rada UE, zezwalając na jego stosowanie przez Polskę w dotychczasowej wysokości jeszcze przez ponad 3 lata.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip