zmiana formy opodatkowania

Jak zmiana formy opodatkowania PIT wpływa na amortyzację środków trwałych

Czy zmiana formy opodatkowania PIT wpływa na amortyzację środków trwałych

Zmiana formy opodatkowania przez podatnika PIT może spowodować, że wysokość jego obciążeń względem fiskusa będzie niższa. Analizując jej wpływ na sytuację przedsiębiorcy, należy mieć na uwadze również skutki w zakresie amortyzacji środków trwałych.

Do 20 lutego br. przedsiębiorcy rozliczający się z PIT mają czas na zmianę formy opodatkowania tym podatkiem na 2024 rok. Do wyboru mają zasady ogólne przy zastosowaniu skali podatkowej, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy. Wybór formy opodatkowania może wpłynąć nie tylko na wysokość płaconego podatku, ale także na składkę zdrowotną. W zależności od wybranej formy, różnie też będą kształtować się prawa i obowiązki podatnika związane z używaniem środków trwałych.

Amortyzacja środków trwałych w firmie

W świetle regulacji podatkowych, środkami trwałymi podlegającymi amortyzacji są rzeczowe składniki majątku (w tym budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, a także inne przedmioty) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte bądź wytworzone przez niego we własnym zakresie – które są wykorzystywane przez ten podmiot na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania innym podmiotom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Dodatkowym  warunkiem uznania  danego składnika za środek trwały jest to, aby był on kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Ponadto jego przewidywany okres używania powinien być dłuższy niż 1 rok. Tak wynika z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT.

Na zmianę formy opodatkowania PIT w 2024 roku zostało już niewiele czasu

Na zmianę formy opodatkowania PIT w 2024 roku zostało już niewiele czasu 

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, na początku roku muszą podjąć decyzję, czy kontynuować stosowanie zasad, na jakich jest ona opodatkowana PIT, czy też zastosować inną formę jej opodatkowania. Terminy na dokonanie zmian w omawianym zakresie są zróżnicowane w zależności od tego,  których podatników mają one dotyczyć.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą aktualnie korzystać z czterech dopuszczalnych przez przepisy form opodatkowania. Zaliczają się do nich:

  • skala podatkowa,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (ryczałt ewidencjonowany),
  • karta podatkowa.

Przy czym żadna z tych form nie jest przypisana przedsiębiorcy raz na zawsze. Podatnicy, w zależności od potrzeb, mogą bowiem zmieniać sposób opodatkowania PIT swojej działalności, dostosowując go np. do zmieniających się  uwarunkowań rynkowych, prawnych, czy sytuacji osobistej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obowiązują w tym zakresie różnego rodzaju ograniczenia, także odnośnie do terminów, w których taka modyfikacja jest możliwa. 

zmiana formy opoidatkowania za 2022 rok

Sprawdź, jak poprawnie zmienić formę opodatkowania w PIT-36

Aby wstecznie zmienić formę opodatkowania za 2022 rok po jego zakończeniu, przedsiębiorca musi złożyć PIT-36 za wskazany okres, zaznaczywszy w formularzu odpowiedni kwadrat wskazujący na dokonanie takiej zmiany. Pominięcie tej rubryki może przekreślić plany podatnika chcącego dokonać zmian w omawianym zakresie. Zobacz, jak zmienić formę opodatkowania za 2022 roku.

Przepisy Polskiego Ładu 2.0 umożliwiły przedsiębiorcom wsteczną zmianę formy opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową (ze stawkami 12% i 32%). Z możliwości tej wolno skorzystać przedsiębiorcom, którzy w 2022 roku opodatkowywali swoje dochody (przychody) podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. O wstecznej zmianie formy opodatkowania w tym trybie np. podatnik, który w ubiegłym roku rozliczał się z PIT według 19% liniowej stawki podatku – powinien zawiadomić urząd skarbowy w zeznaniu PIT-36 złożonym za 2022 rok (zamiast PIT-36L).

Tak wynika z art. 14 ust. 1 ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (ustawa nowelizująca).

W świetle bowiem powołanej regulacji podatnicy stosujący przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. przed 1 lipca 2022 r.) opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (czyli opodatkowanie podatkiem liniowym), w brzmieniu dotychczasowym – mogą wybrać opodatkowanie dochodów osiągniętych w 2022 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT (tj. według skali podatkowej), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą nowelizującą, jeżeli zawiadomią o tym wyborze właściwego naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o  PIT (tj. zasadniczo w PIT-36), złożonym w terminie określonym w tym przepisie.

zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Jak złożyć oświadczenie o zmianie formy opodatkowania PIT w trakcie 2022 roku

Do 22 sierpnia br.  podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy w trakcie 2022 roku na podstawie Polskiego Ładu 2.0. chcą zmienić tę formę opodatkowania na skalę podatkową, mają czas na dopełnienie ustawowych formalności w tym zakresie. Opcjonalnie takiej zmiany mogą dokonać dopiero w 2023 roku. Sprawdź, jakie kroki trzeba podjąć, aby zmienić formę opodatkowania w trakcie roku.

Wejście w życie 1 lipca 2022 r. rozwiązań Polskiego Ładu 2.0. sprawiło, że przedsiębiorcy na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych bądź opodatkowani podatkiem liniowym uzyskali możliwość zmiany formy opodatkowania w 2022 roku na zasady ogólne według skali podatkowej. Przy czym ryczałtowcy mogą to zrobić zarówno w trakcie roku, jak i po jego zakończeniu – dokonując wyboru w tym zakresie według własnego uznania. W tym pierwszym przypadku podatnik będzie przez pół 2022 roku opodatkowany wspomnianym ryczałtem, natomiast przez kolejne 6 miesięcy – przy zastosowaniu skali podatkowej. Zatem zmiana formy opodatkowania będzie w jego przypadku dotyczyć tylko drugiej połowy 2022 roku.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową w trakcie roku;
  • Jakich formalności dopełnić, aby zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową;
  • Jak przejść na skalę podatkową po zakończeniu roku podatkowego;
  • Do kiedy trzeba dopełnić formalności związanych z przejściem z ryczałtu na skalę podatkową po zakończonym roku;
  • Czy podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym mogą przejść na skalę podatkową w trakcie roku.