Minister finansów wydał nową interpretację ogólną, w sprawie opodatkowania VAT wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe.
Zdarza się, że pracownik mieszka z dala od firmy i szef wynajmuje podwładnemu mieszkanie. Jak wycenić wartość świadczenia polegającego na udostępnieniu pracownikowi lokalu mieszkalnego? Sprawdźmy.
Jeśli pracodawca wynajmuje dla pracownika mieszkanie i ponosi koszty opłat, ale częściowo – to mimo, iż wynika to z wewnętrznego regulaminu wynagradzania – świadczenie takie nie podlega zwolnieniu ze składek jako korzyść materialna polegająca na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Takie stanowisko prezentuje ZUS. Przeczytaj komentarz eksperta i dowiedz się więcej na ten temat.
Podatnik nie może zaliczyć do kosztów podatkowych opłat związanych z wynajmowanym mieszkaniem. Są to typowe wydatki o charakterze osobistym, ponoszone w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Ich poniesienie nie ma wpływu na powstanie, zwiększenie bądź zachowanie źródła przychodów.
Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip