Różnice kursowe zgodnie z regulacjami UoR są traktowane jak inne koszty finansowania. Oznacza to, że – zgodnie z prawem bilansowym – różnice kursowe naliczone do dnia oddania środka trwałego korygują wartość początkową tego środka. Poznaj zasady ich księgowań zgodnie z UoR i MSR.
PYTANIE : Rozpoczynamy budowę obiektu magazynowego. Teren, na którymrozpoczynamy inwestycję jeszcze nie jest nasz. Mamy podpisaną umowęprzedwstępną sprzedaży, ale jeszcze gruntu nie kupiliśmy. Obecnie, żeby mócrozpocząć proces budowy podpisaliśmy z dotychczasowym właścicielem umowęna dzierżawę tego gruntu. Pytanie brzmi, czy opłata za czynsz dzierżawy stanowiwartość początkową ŚT, czy jest kosztem okresu?
Przedsiębiorca, który przeprowadził generalny remont hotelu, zwiększając w nim liczbę pokoi, może amortyzować budynek według 10% stawki amortyzacyjnej. Poniesione nakłady są bowiem ulepszeniem środka trwałego, które zwiększają jego wartość początkową.
O interpretację do ministra wystąpił podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomiczno-hotelarskich kupił budynek. Na początku przeprowadzono w budynku remont kapitalny, podnosząc jego wartość. Po zakończeniu remontu podatnik zastosował 10% stawkę amortyzacji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip