Koszt cesji a wartość początkowa środka trwałego

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 25 lipca 2019
Pytanie:  Spółka z o.o. (podmiot K), czynny podatnik VAT dokonała zakupu nieruchomości poprzez podpisanie umowy kupna - sprzedaży w formie aktu notarialnego. Sprzedającym była inna spółka z o.o. (podmiot S). Zanim jednak spółka K dokonała zakupu nieruchomości, poniosła ona wydatek tytułem wynagrodzenia za nabycie praw i obowiązków wynikających z przedwstępnej umowy zakupu nieruchomości jaką zwarła wcześniej inna spółka z o.o. (podmiot P) ze sprzedającym S. Podmiot P przekazał prawa wynikające z umowy przedwstępnej spółce K, dzięki czemu mogła ona kupić nieruchomość a spółka P zrzekła się prawa do jej zakupu. Podmiot P wystawił dla spółki K fakturę z wykazanym podatkiem należnym VAT 23% za usługę cesji praw z umowy przedwstępnej. Czy z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynagrodzenie, o którym mowa powyżej powinno zwiększać cenę nabycia nieruchomości (wartość początkową środka trwałego) czy też można odnieść je jednorazowo w koszty w dacie wystawienia faktury?

Pozostało jeszcze 68 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel