
Aktualizacja wartości środków trwałych pozwala urealnić dane finansowe firmy, dostosowując wartość aktywów do warunków rynkowych. Zgodnie z KSR 4 i ustawą o rachunkowości, proces ten ma istotne znaczenie dla sprawozdań finansowych i oceny zdolności kredytowej. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić wycenę, ustalić odpis aktualizujący i prawidłowo udokumentować zmiany.
Korzyści
- Dowiesz się, jak krok po kroku przeprowadzić aktualizację wyceny aktywów trwałych, zarówno tych przynoszących korzyści indywidualnie, jak i grupowo, zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 4.
- Poznasz, jakie znaczenie ma aktualizacja aktywów dla interesariuszy – od inwestorów po zarząd – i dlaczego wpływa ona na ocenę kondycji finansowej firmy oraz jej zdolność kredytową.
- Zrozumiesz, jak prawidłowo dokumentować procedurę aktualizacji i odwracania odpisów aktualizujących, aby spełniała wymogi ewidencyjne oraz standardy ujawniania informacji finansowych.
- Otrzymasz wskazówki, w jakich przypadkach stosować przeszacowanie wartości, odpisy aktualizujące, wycenę po wartości godziwej oraz aktualizację inwestycji finansowych, zgodnie z wymogami UoR, KSR i MSR.
Polecamy też:
Środki trwałe na przykładach – likwidacja, ulepszenie oraz sprzedaż
Jak wyksięgować zużyty środek trwały?
Księgowanie faktury za środek trwały wystawionej kilka lat temu
Zafakturowana sprzedaż samochodu stanowiącego środek trwały w firmie a obowiązek ewidencjonowania na kasie
Likwidacja środka trwałego- skutki rachunkowe i podatkowe. Wzór do pobrania.
Pozostało jeszcze 84% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Paweł Łojek
Wykładowca akademicki w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie (również na studiach podyplomowych), Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, prezes zarządu biura rachunkowego Cash Flow Doradca sp. z o. o. w Krakowie, główny księgowy oraz audytor wewnętrzny z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi także liczne szkolenia z zakresu prawa bilansowego, sprawozdawczości finansowej oraz doradztwa biznesowego w firmach szkoleniowych, a także kandydat na biegłego rewidenta. Absolwent Wyższej Szkoły Ubezpieczeń w Krakowie – licencjat, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – magister, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie – studia podyplomowe z zakresu audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej pod kierownictwem prof. UEK dra hab. Artura Hołdy. Autor opracowań i artykułów z zakresu prawa bilansowego, podatkowego, a także analiz finansowych dla przedsiębiorstw.