Podatnicy mogą skorzystać z ułatwień w ramach ulgi na złe długi − nie trzeba czekać 90 dni, aby obniżyć podstawę opodatkowania. Tarcza 4.0 daje możliwość szybszego rozliczenia ulgi. Sprawdź, na czym w praktyce polegają te zmiany.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
24 czerwca weszło w życie większość przepisów z tarczy. 4.0. Jak zapowiada rząd jest to już ostatnia wersja pomocy skierowanej do przedsiębiorców, którzy w związku z COVID-19 odnieśli negatywne skutki ekonomiczne. Tarcza 4.0 prowadza pewne uproszczenia, w tym odracza terminy wypełnienia niektórych obowiązków. Poznaj szczegóły zmian.
4 czerwca 2020 r. Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała opinię w sprawie E. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w S. przeciwko Ministrowi Finansów (sygn. C-335/19). Rzecznik zajęła zdecydowane stanowisko o sprzeczności polskich przepisów o uldze na złe długi z prawem unijnym. W konsekwencji opinia Rzecznika stwarza m.in. szansę na odzyskanie VAT w sytuacji nieuregulowania przez dłużników należności, gdy dłużnicy ci są w stanie upadłości lub likwidacji.
Ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 już obowiązuje. Jakie zmiany nastąpią w zakresie podatków?
Po przeczytaniu testu będziesz wiedzieć:
- jak zmienią się zasady odliczania darowizn;
- jak tarcza 4.0 zmieni przepisy o uldze na złe długi;
- jak zostaną doprecyzowane regulacje dotyczące pracy zdalnej.
Nowelizacja specustawy wyłączyła obowiązek rozliczania nieuregulowanych świadczeń pieniężnych przez poszkodowanych w wyniku pandemii dłużników. Poznaj szczegóły tych rozwiązań.
Podatnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za wykonane usługi lub sprzedane towary mogą od 2020 roku skorzystać z tzw. ulgi na złe długi również w podatkach dochodowych. Jej mechanizm bazuje na rozwiązaniach funkcjonujących w VAT. Sprawdź, jaki wpływ nowe przepisy mają na rozliczenia zalegających z płatnościami dłużników
Wyłączenie obowiązku rozliczania nieuregulowanych świadczeń pieniężnych przez poszkodowanych w wyniku pandemii dłużników – takie zmiany zakłada nowelizacja specustawy. Sprawdź szczegóły.
Ulga na złe długi pozwala zmniejszyć obciążenie podatkowe w związku z nieuregulowanymi wierzytelnościami. Czy jednak w każdym wypadku opłaca się skorzystać z tych rozwiązań?
Nowelizacja specustawy zakłada wyłączenie obowiązku rozliczania nieuregulowanych świadczeń pieniężnych przez poszkodowanych w wyniku pandemii dłużników. Szczegóły w tekście.
Przedsiębiorca posiada przeterminowane należności za faktury wystawione w miesiącach od maja do września 2019 r. z terminami płatności od 21 do 30 dni. Zatem terminy zapłaty przypadały w II, III i IV kwartale 2019 r. Czy może skorzystać z ulgi na złe długi w podatku VAT, ujmując je w załączniku do deklaracji VAT 7K za IV kwartał 2019r.? Jakie warunki musi spełnić?
Ulga na złe długi, porównując do odpisów aktualizujących wartość należności oraz wierzytelności odpisywanych jako nieściągalne, pozwala w sposób mniej niesformalizowany zmniejszyć obciążenie podatkowe w związku z nieuregulowanymi wierzytelnościami.
Ulga na złe długi pozwala zmniejszyć obciążenie podatkowe w związku z nieuregulowanymi wierzytelnościami. Przekonaj się, jak korzystać z ulgi.
Nowa ulga na złe długi wprowadzona od początku 2020 roku była już wielokrotnie opisywana od strony treści regulujących ją przepisów. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż nie są to pierwsze przepisy tego rodzaju polskim prawie podatkowym (zarówno obowiązujące, jak i uchylone), to warto je porównać z praktyką stosowania tych regulacji. Być może pozwoli nam to zrozumieć, jakie będzie w kwestii stosowania tych regulacji stanowisko fiskusa.
Przepisy ustawy o VAT pozwalają podatnikom skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Jest to tzw. ulga na złe długi.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip