Usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeżeli są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Nie mogą to być ogólne normy kodeksu pracy, czy regulacje unijne, ponieważ odrębne przepisy muszą być powiązane ściśle z konkretnym zawodem. Kształcenie księgowych nie spełnia przesłanki z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT i dlatego nie podlega zwolnieniu z VAT – orzekł WSA w Gliwicach w wyroku z 11 czerwca 2013 r.
Sprawa dotyczyła spółki, która jest czynnym podatnikiem VAT i w ramach swojej działalności prowadzi usługi szkoleniowe z zakresu prawa podatkowego dla pracowników działów księgowości Szkolenia są realizowane na zlecenie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz innych firm. Wykładowcami są doradcy podatkowi, a szkolenia są jedno- lub kilkudniowe. Spółka nie jest jednostką objęta systemem oświaty. Świadczone przez nią usługi szkoleniowe stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od i usług (dalej: ustawy o VAT).
Pracodawcy często wysyłają swoich pracowników na szkolenia. Taki wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych, ale tylko jeśli szkolenie może przyczynić się do podniesienia kwalifikacji pracowników lub poprawienia jakości ich pracy. Pytanie tylko, jakimi kryteriami należy się tu kierować? Zapoznaj się z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 sierpnia 2010 r., sygn. ITPB3/423-229/10/PST oraz komentarzem naszego eksperta w tej sprawie.
Od 16 lipca 2010 r. spółka będzie musiała zawierać ze szkolącymi się podwładnymi umowę - od tego dnia obowiązują nowe zasady podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. Tego dnia wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza do Kodeksu pracy art. 1031 - 1035 regulujące kwestie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników.
Koniec z biurokratyczną procedurą przy zatrudnianiu pracowników tymczasowych, wielokrotnym odbywaniem szkoleń z zakresu bhp i wstępnych badań lekarskich przez tych pracowników. Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o pracownikach tymczasowych wprowadza wiele elastycznych rozwiązań, które opisaliśmy w tekście.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip