Podmioty zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych jak również te, które dobrowolnie wybrały taki model ewidencjonowania swojej działalności, zobowiązane są m.in. do sporządzania, zatwierdzania, poddawania badaniu i składania do właściwego rejestru sądowego swoich corocznych sprawozdań finansowych. Na ich sporządzenie mają czas do 31 marca roku następnego po roku objętym sprawozdaniem, a na zatwierdzenie do 30 czerwca. Ale w bieżącym roku, z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, która przypadła w najgorętszym czasie wypełniania obowiązków sprawozdawczych, minister finansów wydłużył te i inne terminy na ich realizację.
Nowe przepisy będą mieć zastosowanie po raz pierwszy do miesięcznych sprawozdań Rb-FEP za wrzesień 2019 roku i kwartalnych sprawozdań Rb-NDS za III kwartały 2019 roku.
Niedawno wpłynął do sejmu projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Oprócz zmian w zakresie podatku węglowodorowego i podatku od wydobycia niektórych kopali wprowadza on istotne zmiany w zakresie składania sprawozdań finansowych.
Sprawozdania za 2018 rok po raz pierwszy trzeba przygotowywać w formie elektronicznej. Pojawia się z związku z tym wiele pytań dotyczących formatu sprawozdania i późniejszego postępowania ze sprawozdaniem oraz z innymi dokumentami, które trzeba sporządzić. Skorzystaj ze wskazówek eksperta, aby bez kłopotów wywiązać się z tego obowiązku.
Nowe przepisy będą miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań Rb-33 i Rb-50 za IV kwartały 2017 roku oraz sprawozdań sporządzanych za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się od 1 stycznia 2018 r. Co jeszcze się zmieni? Poznaj szczegóły.
Zmiany w klasyfikacji budżetowej dotyczą samorządowych zakładów budżetowych i państwowych funduszy celowych. Obejmują przelewy między różnymi rodzajami środków. Na co musisz zwrócić uwagę?
Organy podatkowe gmin (burmistrzowie, prezydenci miast) będą miały obowiązek sporządzania sprawozdania w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego – wynika z nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Poznaj szczegóły tych zmian.
Ministerstwo Finansów opublikowało nową strukturę JPK dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Równolegle ze zaktualizowaną strukturą JPK_VAT, resort opublikował broszurę informacyjną wskazującą zakres zmian.
W każdej działalności powinien istnieć niezawodny i wiarygodny system informacyjno-decyzyjny, ponieważ trafne decyzje uda się podejmować tylko w sytuacji wykorzystania pełnej, aktualnej i wiarygodnej informacji. Z tego artykułu dowiesz się: jakie narzędzia informatyczne możesz wykorzystać do skutecznego raportowania, czym różnią się potrzeby małych i dużych firm w stosunku do systemu raportowania i analiz, jak w praktyce wdrożyć system raportowania oraz jakie koszty możesz przypisać wdrożeniu i wykorzystywaniu systemu raportowania.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip