Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej rozporządzeniem z 11 stycznia 2021 r. określił wzory nowych formularzy CIT-15j i CIT/JW.
Nowelizacja ustawy o CIT wprowadziła ogromne zamieszanie wśród podatników będących spółkami jawnymi i komandytowymi. Ustawodawca postanowił ustanowić te dwie spółki osobowe podatnikiem CIT. W przypadku spółki komandytowej sprawa jest oczywista - z mocy prawa staje się ona podatnikiem CIT, natomiast w odniesieniu do spółki jawnej, w niektórych okolicznościach dalej będzie mogła być opodatkowana na obecnych zasadach. Poznaj szczegóły.
Ministerstwo Finansów oficjalnie poinformowało o przygotowaniu rozwiązań uszczelniających system podatkowy. Wśród najważniejszych zmian jest przeniesienie obowiązku podatkowego na spółkę komandytową, obowiązek publikowania strategii podatkowej przez wielkie koncerny oraz ograniczenie ulgi abolicyjnej.
13 lipca 2020 r. upływa termin na zgłoszenie informacji o tzw. beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Wspomniany obowiązek dotyczy również danych dotyczących osób występujących w takim charakterze w spółkach osobowych, w tym także w spółkach jawnych. Jego realizacja w takim przypadku nastręcza jednak sporo wątpliwości.
Pytanie: Wspólnicy prowadzą działalność w formie spółki cywilnej oraz spółki jawnej. W związku z brakiem środków finansowych na wypłatę wynagrodzeń pracowników podjęli decyzję o przelaniu kwoty 20.000 zł z rachunku firmowego spółki cywilnej na rachunek bankowy spółki jawnej. Czy takie przesunięcie środków finansowych budzi jakieś konsekwencje w podatku PCC lub na innej płaszczyźnie? Czy konieczny jest zwrot środków?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip