samochody osobowe a VAT

leasing

Leasing firmowych samochodów osobowych - nowe zasady kalkulacji kosztów uzyskania

Celem szkolenia online jest przedstawienie w sposób kompleksowy zasad i różnic w rozliczaniu wydatków dotyczących samochodów służbowych, używanych na podstawie umów leasingu zawartych zarówno  w 2018, jak i 2019 roku, dla celów podatku dochodowego i VAT.

 

Podczas szkolenia online zostaną przedstawione na przykładach liczbowych różnice pomiędzy zasadami rozliczania kosztów uzyskania przychodów w leasingu operacyjnym i finansowym, uzależnione od daty zawarcia umowy leasingu.

Zaprezentowane zostaną kalkulacje:

  1. opłat leasingowych,
  2. składek na ubezpieczenie samochodu osobowego,
  3. bieżących kosztów używania samochodu osobowego do kosztów uzyskania przychodów,

Podczas szkolenia online zajmiemy się następującymi zagadnieniami:

  1. Opłaty leasingowe w kosztach uzyskania przychodów dotyczące umów zawartych przed 1 stycznia 2019 r.,
  2. Opłaty leasingowe w kosztach uzyskania przychodów dotyczące umów zawartych od 1 stycznia 2019 r.– limity kwotowe,
  3. Składki na ubezpieczenie samochodu osobowego w 2019 r.- limity kwotowe,
  4. Koszty używania samochodu osobowego a limit od 2019 r.- limity procentowe,
  5. Nowy limit stosowany przy amortyzacji samochodów leasingowych od 2019 r.,
  6. Zakup samochodu osobowego po leasingu i rozliczenia podatków VAT i CIT/PIT,
  7. Sprzedaż środka trwałego – samochodu osobowego w 2019 r.  – skutki w VAT i PIT/CIT
  8. Zmiana przeznaczenia leasingowanego samochodu a VAT,
  9. Przekazanie samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne a jego późniejsza sprzedaż w ujęciu podatku VAT,
  10. Praktyczne przykłady kalkulacji wszelkiego rodzaju kosztów związanych z użytkowaniem w  ramach leasingu samochodu osobowego w roku 2019.

Szkolenie prowadzi:

Barbara Dąbrowska - manager działu księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, Dyrektor ds. Finansów w firmie consultingowej

 

Nowe przepisy VAT dotyczące samochodów

Pytanie:  Pytanie dotyczy nowych przepisów (które weszły w życie 1 kwietnia 2014 r.)  związanych z podatkiem VAT w zakresie samochodów. Kwestia pierwsza - czy nowe przepisy odnoszą się tylko do samochodów osobowych? Jeśli tak, to czy w przypadku samochodów ciężarowych  obowiązują stare przepisy, czyli całkowite odliczenie VATu zarówno od paliwa, jak i napraw i nabycia auta? Czy deklarację VAT-26 należy też składać dla samochodów ciężarowych? Jak należy potraktować w tym kontekście samochody z kratką? Kwestia druga - czy nowe regulacje obowiązują od 1 kwietnia 2014 r., jednak w przypadku VATu od paliw nowe regulacje mają obowiązywać od 30 czerwca 2015 r. – proszę zatem o informację, jak należy rozliczać VAT od paliwa w okresie przejściowym (tj. od 1 kwietnia 2014 do 30 czerwca 2015) – czy obowiązują w tym okresie dotychczasowe przepisy (czyli od paliwa do samochodów osobowych nie mamy prawa do odliczenia VATu, a od paliwa do samochodów ciężarowych odliczamy 100%), czy należy przyjąć w tym zakresie inne rozwiązanie (mianowicie: złożyć deklarację VAT-26 i odliczać 100 % VATu  od samochodów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, a w przypadku samochodów wykorzystywanych do działalności mieszanej wstrzymać się odliczaniem 50% VATu od paliwa do 30 czerwca 2015 r., a do tego czasu nie odliczać w ogóle VATu od paliwa)? Kwestia trzecia - czy dojazdy do pracy z miejsca zamieszkania i z powrotem można uznać za wykorzystywanie auta do celów służbowych? Kwestia czwarta - czy Spółka wynajmuje samochody osobowe  za miesięczną opłatą przedstawicielom handlowym pracującym wyłącznie na rzecz spółki. Przedstawiciele zbierają zamówienia, rozwożą towary do klientów itp. (wykorzystują też auta dojeżdżając z domu do klientów i odwrotnie, nie parkują aut po zakończeniu pracy w Spółce). Nie są oni pracownikami Spółki, wystawiają Spółce faktury za swoje usługi. Koszty związane z paliwem i naprawami wynajmowanych przedstawicielom aut są kosztem Spółki. Czy Spółka może uznać, że te samochody są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej Spółki?  Kwestia piąta – Spółka ma w leasingu operacyjnym dwa samochody: FIAT Ducato oraz PEUGEOT Boxer (oba mają 1 rząd siedzeń oraz masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 tony) – proszę o informację, czy w celu utrzymania dotychczasowych zasad rozliczania podatku VAT (odliczenie 100 % VATu) z tytułu płatności leasingowych konieczne jest zarejestrowanie we właściwym urzędzie skarbowym umowy leasingu? W jakim terminie, w jakiej formie?