Rynek pracy

Wsparcie dla osób poszukujących pracy i dla pracodawców – poznaj 10 planowanych zmian

Wsparcie dla osób poszukujących pracy i dla pracodawców – poznaj 10 planowanych zmian

W drugiej połowie marca w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projekt ustawy powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2024 roku. Dzięki nowym przepisom działalność publicznych służb zatrudnienia ma zostać dostosowana do sytuacji na rynku pracy. Pozwoli to kadrze zatrudnionej w publicznych służbach zatrudnienia (PSZ) oferować lepsze wsparcie osobom poszukującym pracy i pracodawcom. Poznaj założenia do projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia.

Jak wskazuje resort pracy, projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia stanowi wypełnienie założeń KPO, realizując część kamienia milowego nr A51G dla reformy pn. A4.1 Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy. Ustawa z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązuje już od 20 lat i była w tym okresie ok. 200 razy nowelizowana. Założenia, na których oparta jest ta ustawa, stały się w znacznej mierze nieaktualne. Rozwijający i zmieniający się rynek pracy wymusza opracowanie nowych regulacji, które będą odpowiadać na obecne potrzeby osób poszukujących pracy, bezrobotnych oraz przedsiębiorców. Trzeba jednocześnie wprowadzić regulacje, które zwiększą efektywność działania publicznych służb zatrudnienia w zakresie świadczenia usług dla klientów. Należy wprowadzić rozwiązania regulujące przyszłość, a nie przeszłość rynku pracy, rozwiązania adekwatne do potrzeb klientów i pozwalające kadrze zatrudnionej w publicznych służbach zatrudnienia (PSZ) oferować pełne wsparcie osobom poszukującym pracy i pracodawcom.

Zmiany na rynku pracy

Zmiany na rynku pracy w 2023 roku – jak się przygotować

W 2023 roku na pracodawców czeka sporo nowości w przepisach. Zmienią się nie tylko zasady składania formularza PIT-2, ale również zasady zatrudniania pracowników zdalnych. Pracodawcy muszą także pamiętać, że co 4 lata, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, podmiot zatrudniający informuje uczestnika PPK, który złożył deklarację rezygnacji o ponownym dokonywaniu wpłat za tego uczestnika. Wskazany 4-letni termin nie jest liczony indywidualnie dla każdej osoby zatrudnionej. Każda rezygnacja, złożona w okresie kiedy obowiązuje ustawa o PPK, jest skuteczna do 28 lutego 2023 roku, czyli do tzw. pierwszego automatycznego wznowienia wpłat do PPK. W 2023 roku znacznie wzrosną także koszty prowadzenia działalności.


Z wideoporady, którą prowadzi Oskar Sobolewski, prawnik, założyciel Debaty Emerytalnej, dowiesz się:

  • Jakie zmiany w Kodeksie pracy czekają na pracodawców
  • Co zmieni się w opłacaniu składek na PPK
  • Kto i na jakich zasadach może składać PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.
  • Jakie nowe grupy podatników będę mogły od 1 stycznia 2023 r. korzystać z PIT zerowego
  • Co zmieni się w kwocie zmniejszającej podatek
  • Jakie nowe oświadczenia zawiera PIT-2 od 1 stycznia 2023 r.
  • Jak będą wyglądały nowe przepisy o pracy zdalnej
  • Kiedy wejdą w życie nowe zasady badania trzeźwości pracowników
  • W jakim terminie pracodawca ponownie zapisze swoich pracowników do PPK
  • Czy pełne oskładkowanie umów zlecenia wejdzie w życie w kwietniu 2023 roku
  • Ile będzie wynosiło przeciętne prognozowane wynagrodzenie na 2023 rok
  • ile wzrosną koszty prowadzenia działalności w 2023 roku
  • Co oznacza dla pracodawców i przedsiębiorców dwukrotna podwyżka płacy minimalnej w 2023 roku