Nowa ustawa ułatwi cudzoziemcom dostęp do polskiego rynku pracy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 20 września 2022

Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania pracowników z zagranicy przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Mają one polegać m.in. na elektronizacji i uproszczeniu obowiązujących w tym zakresie procedur.

Aktualnie zagadnienia związane z dostępem cudzoziemców do polskiego rynku pracy są uregulowane w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.). Resort rodziny i polityki społecznej przygotował jednak nowe przepisy w tym obrębie, które mają być zawarte w ustawie o zatrudnianiu cudzoziemców. Celem projektowanej ustawy jest usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz ograniczenie występujących nadużyć, jak również pełna elektronizacja postępowań.

Projekt zakłada m.in. pełną elektronizację procedury wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, począwszy od złożenia wniosku, aż po odbiór decyzji w tych sprawach. Również postępowanie odwoławcze będzie prowadzone elektronicznie.

Ma również zostać ograniczona liczba procedur dostępu cudzoziemców do rynku pracy i formalności z tym związanych. Na gruncie nowych regulacji nie będzie już wymogu przedstawienia w postępowaniu o wydanie zezwolenia na pracę informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. Chodzi o tzw. test rynku pracy, w którym urzędnicy zweryfikują, czy wśród osób pozostających bez pracy na lokalnym runku nie ma kogoś o odpowiednich kwalifikacjach, kto mógłby podjąć pracę u danego pracodawcy.. Jeśli nie ma takiej osoby, starosta wydaje wspomnianą informację, że pracy w firmie nie może wykonywać bezrobotny zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy.

Ograniczeniu liczby procedur w tym zakresie ma również służyć likwidacja odrębnego postępowania w sprawie przedłużenia zezwolenia na pracę, które obecnie jest wydawane, gdy pracodawca kontynuuje powierzenie pracy cudzoziemcowi na tym samym stanowisku. W zamian za to – jeśli firma nadal będzie zatrudniała daną osobę – wydawane będą zezwolenia na pracę z zachowaniem dotychczasowych ułatwień przewidzianych dla przedłużenia zezwolenia (tj. możliwość wykonywania pracy w trakcie procedury wydania zezwolenia). Dodatkowo będzie możliwość skorzystania w tym przypadku z nowego ułatwienia, w postaci rozpatrzenia wniosku w pierwszej kolejności. 

Według autorów projektu, nowe przepisy powinny się przyczynić do znacznego  skrócenia i uproszczenia postępowań w sprawach zezwoleń na pracę oraz wpisu oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców do ewidencji oświadczeń. Ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców ma wejść w życie po 7 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 12 września 2022 r.) ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców.

 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz