Nowe obowiązki pracodawców związane z zatrudnianiem cudzoziemców

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 18 lipca 2022
Nowe obowiązki pracodawców związane z zatrudnianiem cudzoziemców

Obowiązują już przepisy, które zmieniły zasady zatrudniania w Polsce i legalizacji pracy cudzoziemców, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli Ukrainy. Zmiany dotyczą zarówno pracodawców zatrudniających takie osoby na podstawie powiadomienia urzędu pracy, jak i w oparciu o oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

15 lipca br. weszły w życie kolejne zmiany dotyczące legalizacji pracy cudzoziemców. Wprowadziła je ustawa z 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja).

Uznawanie pracy obywateli Ukrainy za legalną

Modyfikacja dotychczas obowiązujących w tym zakresie regulacji dotyczy przede wszystkim składania powiadomień o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski. Zgodnie z art. 22 znowelizowanej specustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy (Dz. U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.) praca takiej osoby będzie uznawana w Polsce za legalną, jeśli:

  • podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi,
  • praca jest powierzana w wymiarze czasu pracy nie niższym niż wskazany w powiadomieniu lub liczbie godzin nie mniejszej niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy.

Więcej danych w powiadomieniu o zatrudnieniu

Ponadto od 15 lipca br. został rozszerzony zakres danych podawanych w powiadomieniu o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, który po 24 lutego br. przybył do Polski w związku z rosyjską inwazją na terytorium tego państwa. Oprócz informacji, które we wspomnianych dokumentach były wymagane do tej pory (jak np. dane osobowe cudzoziemca, miejsce wykonywania przez niego pracy, rodzaj umowy łączącej strony, czy PKD zawodu) pracodawca dodatkowo będzie musiał podać dane dotyczące miesięcznej lub godzinowej stawki wynagrodzenia, które będzie otrzymywał ten cudzoziemiec, a także wskazać wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub w miesiącu.

Dodatkowo nowelizacja nałożyła na pracodawców wymóg podania informacji o liczbie wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę i innych umów cywilnoprawnych według stanu na dzień 23 lutego 2022 r. oraz na dzień złożenia powiadomienia.

Na złożenie zaległych powiadomień (za pośrednictwem portalu praca.gov.pl) o zatrudnieniu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju, pracodawcy mieli czas do 14 lipca br. Dlatego podmioty, które jeszcze nie wywiązały się z tego obowiązku, powinny go dopełnić jak najszybciej.

Wyższe opłaty dla pracodawców

Nowelizacja wprowadziła również zmiany w zakresie oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Mianowicie zwiększyła ona wysokość opłaty dla pracodawców, którzy chcą zatrudnić na podstawie takiego oświadczenia pracowników z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Armenii czy Rosji. Opłata ta wzrosła z 30 zł do 100 zł.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz