Rekompensata otrzymana przez właściciela lokalu za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu, powinna być opodatkowana PIT na zasadach ogólnych, a nie 8,5% ryczałtem ewidencjonowanym, przewidzianym dla najmu prywatnego. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym przez siebie wyroku.
Opodatkowania PIT świadczeń otrzymanych przez „prywatnego” wynajmującego dotyczy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 maja 2024 r. (sygn. akt II FSK 947/21). W sprawie, którą zajmował się sąd, podatnik był właścicielem lokalu użytkowego. Wynajmował go innemu podmiotowi w ramach tzw. najmu prywatnego (a więc poza działalnością gospodarczą). Dlatego przychody uzyskiwane z tego tytułu opodatkowywał ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% (12,5%). Najemcą lokalu był bank, zaś umowa najmu została zawarta na czas oznaczony. Miała ona obowiązywać do 11 czerwca 2022 r., jednak w międzyczasie – w związku ze zmianami korporacyjnymi polegającymi na połączeniu się wspomnianego wcześniej banku z innym bankiem – w miejsce dotychczasowego najemcy wstąpiła inna instytucja finansowa. Ten drugi najemca (również bank) z przyczyn niezależnych od wynajmującego podjął decyzję o likwidacji placówki prowadzonej w lokalu, o którym była mowa wcześniej. Z tego powodu złożył jego właścicielowi propozycję wcześniejszego rozwiązania umowy najmu. Wynajmujący przystał na tę propozycję, przy czym z tytułu przedwczesnego rozwiązania umowy i pozostawienia lokalu w stanie niewyremontowanym – otrzymał od najemcy stosowną rekompensatę pieniężną.
Wspomnianą rekompensatę, otrzymaną od banku, wynajmujący zamierzał opodatkować w ten sam sposób, jak przychody z najmu lokalu, tj. 8,5% (12,5%) ryczałtem. Ten sposób opodatkowania przychodów, o których mowa, wynika z art. 6 ust. 1a ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Czy istnieje limit dochodów z najmu prywatnego?
Najem mieszkania dla pracownika w koszty firmy
Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej w celu dalszego wynajmu
Działalność gospodarcza na ryczałcie i najem mieszkania – czy składać dwa zeznania PIT-28
Do Sejmu trafił poselski projekt nowej ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Wśród wielu zaproponowanych w nim zmian, dotyczących łącznie prawie trzydziestu różnych ustaw, znalazły się także zapisy odnoszące się do regulacji podatkowych, w tym w zakresie PIT oraz VAT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak zmieni się limit do skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
Jak zmienią się stawki VAT.
Polecamy też:
Nowość: podatek minimalny za 2024 rok – praktyczne przykłady wyliczeń
Poznaj zmiany w podatkach dochodowych i PCC od 1 stycznia 2024 roku – zestawienie
Przygotuj się na zmiany w VAT 2024. Pobierz tabelę ze zmianami
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jaką stawkę ryczałtu powinien zastosować programista do świadczonych usług.
Skorzystaj z kalkulatora:
Ryczałt przedsiębiorcy. Kalkulator Polskiego Ładu
Polecamy też:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.