Rekompensata za rozwiązanie umowy najmu przed czasem bez prawa do ryczałtu

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 5 czerwca 2024
Rekompensata otrzymana przez właściciela lokalu za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu

Rekompensata otrzymana przez właściciela lokalu za przedwczesne rozwiązanie umowy najmu, powinna być opodatkowana PIT na zasadach ogólnych, a nie 8,5% ryczałtem ewidencjonowanym, przewidzianym dla najmu prywatnego. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym przez siebie wyroku.

Opodatkowania PIT świadczeń otrzymanych przez „prywatnego” wynajmującego  dotyczy wyrok  Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 maja 2024 r. (sygn. akt II FSK 947/21). W sprawie, którą zajmował się sąd, podatnik był właścicielem lokalu użytkowego. Wynajmował go  innemu podmiotowi w ramach tzw. najmu prywatnego (a więc poza działalnością gospodarczą). Dlatego przychody uzyskiwane z tego tytułu  opodatkowywał ryczałtem od  przychodów ewidencjonowanych według stawki  8,5%  (12,5%). Najemcą lokalu był bank, zaś umowa najmu została zawarta na czas oznaczony. Miała ona obowiązywać do 11 czerwca 2022 r., jednak w międzyczasie – w związku ze zmianami korporacyjnymi polegającymi na połączeniu się wspomnianego wcześniej banku z innym bankiem – w miejsce dotychczasowego najemcy wstąpiła inna instytucja finansowa. Ten drugi najemca (również bank)  z przyczyn niezależnych od wynajmującego podjął decyzję o likwidacji placówki prowadzonej w lokalu, o którym była mowa wcześniej. Z tego powodu złożył jego właścicielowi propozycję wcześniejszego rozwiązania umowy najmu. Wynajmujący przystał na tę propozycję, przy czym  z tytułu  przedwczesnego rozwiązania umowy i pozostawienia lokalu w stanie niewyremontowanym – otrzymał od najemcy stosowną rekompensatę pieniężną.

Wspomnianą rekompensatę, otrzymaną od banku, wynajmujący zamierzał  opodatkować w ten sam sposób, jak przychody z najmu lokalu, tj. 8,5%  (12,5%)  ryczałtem. Ten sposób opodatkowania przychodów, o których mowa, wynika z art.  6 ust. 1a ustawy z  20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie).

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • W jaki sposób  jest opodatkowany najem prywatny lokali
  • Jaka jest wysokość stawek podatkowych stosowanych w tym zakresie
  • Na jakich zasadach według NSA opodatkować PIT otrzymane przez podatnika świadczenia odszkodowawcze związane z takim najmem 

Sprawdź też:

Czy istnieje limit dochodów z najmu prywatnego?

Najem mieszkania dla pracownika w koszty firmy

Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej w celu dalszego wynajmu

Działalność gospodarcza na ryczałcie i najem mieszkania – czy składać dwa zeznania PIT-28

Pozostało jeszcze 61% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz