Czy osiągnięcie wieku emerytalnego stanowi usprawiedliwione społecznie kryterium doboru pracowników do zwolnienia, a w konsekwencji, czy kryterium doboru ze względu na wiek pracownika może być uznane za przejaw dyskryminacji oraz czy nabycie prawa do emerytury uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jaki wyrok w tej sprawie wydał Sąd Najwyższy.
Sąd Najwyższy orzekł, że w przypadku poważnego i długotrwałego konfliktu między pracodawcą a pracownikiem, który działa negatywnie na pozostałych pracowników, a także na wizerunek zakładu pracy, wątpliwa jest celowość orzekania o przywróceniu tego pracownika do pracy. Czy pracodawca powinien przywrócić do pracy konfliktowego pracownika dowiesz się z tekstu.
Pytanie: Czy w firmie zatrudniającej 6 osób można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem z powodu likwidacji stanowiska pracy? Czy w razie odwołania się pracownika do sądu pracy trzeba będzie udowodnić, że rozwiązanie umowy nie miało na celu pozbycia się konkretnego pracownika, ale faktycznie związane było z likwidacją stanowiska?
Pytanie: Mój wieloletni pracownik założył sobie konkurencyjną dla mojej firmy działalność gospodarczą i przejął klientów. Ukradł swoje akta osobowe. Zatrudniony jest w mojej firmie do 31 grudnia 2007 r. Jak mam postąpić w takiej sytuacji? Jak się bronić przed sądem pracy, z jakim artykułem go zwolnić, jak dochodzić odszkodowania? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na czas nieokreślony od 21 maja 2007 r. Dnia 30 listopada 2007 r. pracownik sam rozwiązał umowę o pracę. W warunkach zatrudnienia najpierw miał wpisany okres wypowiedzenia 2 tygodnie później 1 miesiąc. Pracownik ponownie podjął u nas pracę 5 grudnia 2007 r. Czy w warunkach zatrudnienia znowu mam wpisać pracownikowi 2 tygodnie okresu wypowiedzenia czy 1 miesiąc? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip