roczne sprawozdanie finansowe

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego

Zatwierdzanie sprawozdań finansowych 2023 oraz ich ogłaszanie – obowiązki i terminy. Praktyczny przewodnik

Sprawozdania finansowe zostały już sporządzone, teraz jest czas na ich zatwierdzenie i na ogłoszenie we właściwym rejestrze. Skorzystaj z naszego przewodnika, który pomoże Ci bezpiecznie przejść przez te etapy, zapewniając zgodność z przepisami i uniknięcie potencjalnych sankcji.

Sprawozdanie finansowe wraz z właściwymi załącznikami (niezbędne uchwały konieczne do zatwierdzenia, raport z badania biegłego rewidenta, jeżeli konieczne – art. 64 ustawy o rachunkowości, dalej: uor) oraz sprawozdanie z działalności jednostki (jeżeli konieczne – art. 45 ust. 4 uor) powinny zostać udostępnione wspólnikom, akcjonariuszom oraz członkom jednostki gospodarczej (art. 68 ustawy o rachunkowości, dalej: uor)

W przypadku spółki akcyjnej i/lub prostej spółki akcyjnej niezbędnym dokumentem jest również sprawozdanie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, albo organu administrującego.

Nie mniej istotne jest, aby dokonać tej czynności najpóźniej na 15 dni przed wyznaczoną datą zgromadzenia wspólników, lub walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, lub walnym zgromadzeniem członków, czy też przedstawicieli członków spółdzielni.

Jak udostępniać roczne sprawozdanie finansowe i inne dokumenty do zatwierdzenia

W omawianych przepisach, jak również w całej uor nie wskazano, w jaki sposób te dokumenty powinny zostać udostępnione. Stąd też częstą praktyką jest dzielenie się plikami w sposób elektroniczny, za pośrednictwem poczty e-mail lub popularnie „w chmurze”. Rzadko występują sytuacje, gdy wszyscy członkowie danego organu spotykają się, aby wykonać niezbędne czynności związanie z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.

  Jakie można zastosować uproszczenia w sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2023 rok

Jakie można zastosować uproszczenia w sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2023 rok

Niektóre jednostki mogą przy sporządzaniu sprawozdania finansowego skorzystać z pewnych uproszczeń. Na czym polegają te uproszczenia i jakie warunki trzeba spełnić, aby można było przygotować sprawozdanie za 2023 w ograniczonym zakresie? Sprawdźmy.

Sprawozdanie finansowe 2023

Jednostki gospodarcze, które zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: UoR) są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, muszą sporządzić sprawozdanie finansowe na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz inne dni bilansowe określone przepisami (art. 45 UoR).

Elementy sprawozdania finansowego

Podstawowymi elementami sprawozdania finansowego (zgodnie z art. 45 ust. 2 UoR) są:

  • bilans,
  • rachunek zysków i strat,
  • informacja dodatkowa, obejmująca wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

Ponadto jednostki gospodarcze mogą zostać zobowiązane do sporządzenia dodatkowych elementów sprawozdania finansowego:

  • zestawienia zmian w kapitale własnym (na podstawie art. 48a UoR),
  • rachunku przepływów pieniężnych (na podstawie art. 48b UoR).

Określone podmioty gospodarcze są również zobowiązane do sporządzenia sprawozdania z działalności na podstawie art. 49 UoR i złożenia go razem ze sprawozdaniem finansowym.

Jakie są formaty poszczególnych elementów sprawozdania finansowego

Format poszczególnych elementów sprawozdania finansowego, jak i jego zakres informacyjny został określony w załącznikach do UoR:

  • załącznik nr 1 - dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji,
  • załącznik nr 2 – dla banków,
  • załącznik nr 3 – dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji,
  • załącznik nr 4 – dla jednostek mikro,
  • załącznik nr 5 – dla jednostek małych,
  • załącznik nr 6 – dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy.

Jak widać, stosowanie załączników 2,3 oraz 6 jest zarezerwowane dla ściśle określonych podmiotów. Domyślnym rozwiązaniem dla pozostałych jednostek gospodarczych jest stosowanie załącznika nr 1 do UoR jako formatu i zakresu informacyjnego.