Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zostaną spełnione określone warunki. Czy gmina odliczy VAT od wydatków poniesionych na remont świetlicy? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
Przedsiębiorca wykonuje remont i przebudowę domu o powierzchni 350 m2. Jak powinien wystawiać faktury VAT i z jaką stawką? Praca wykonywana jest etapowo – pomieszczeniami i piętrami, i tak też chce wystawiać faktury. Jak to wyliczyć prawidłowo? Cały remont kosztować będzie 200.000 zł netto.
Podatnik poniósł wydatki na remont pokoju, w którym prowadzi biznes. Sprawdź, czy może zaliczyć wydane kwoty do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem organu podatkowego poniesione wydatki nie mają związku z działalnością gospodarczą. Kto ma rację?
Podatnik poniósł wydatki na remont pokoju, w którym prowadzi biznes. Sprawdź, czy może zaliczyć wydane kwoty do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.
Pytanie: Przedsiębiorca w marcu br. zakupił lokal. Jeszcze nie ma aktu notarialnego i lokal nie jest wpisany do środków trwałych. Firma, która chce wynająć od niego lokal, poprosiła o dokonanie w lokalu zmian. W związku z tym w nowym lokalu jest robiony remont. Na fakturach łącznie z gładzią i płytami gipsowymi są takie zakupy jak śrubokręt, folia malarska oraz żarówki i wieszaczki. Pozostają także koszty transportu i wysyłki. Czy takie zakupy mogę zaliczyć do inwestycji (zwiększenie wartości), czy zaksięgować bezpośrednio w koszty? Jest jeszcze zakupiona lodówka do pomieszczenia socjalnego o wartości netto 405,69 zł. Czy dać ją do inwestycji, czy do środków trwałych?
Jeśli ze względów technicznych nieruchomość w sposób trwały jest wyłączona z możliwości jej wykorzystania w prowadzonym biznesie, podatnik zapłaci podatek od nieruchomości według niższych stawek. Do sytuacji takich może zaliczać się remont budynku.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip