Remont świetlicy – czy gmina ma prawo odliczyć VAT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 22 lutego 2018
5e28dd98ab9aaaf8d4352c8f233729a5c4ed9e15-medium

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zostaną spełnione określone warunki. Czy gmina odliczy VAT od wydatków poniesionych na remont świetlicy? Poznaj stanowisko organów podatkowych.

Jaki był problem?

Chodziło o gminę, podatnika VAT, która otrzymała dofinansowanie do remontu świetlicy wiejskiej. W budynku nie będzie prowadzona działalność opodatkowana, świetlica będzie ogólnodostępna, będą odbywać się w niej spotkania mieszkańców sołectwa, zajęcia kulturalne. Korzystanie ze świetlicy będzie nieodpłatne. Realizacja zadania jest zadaniem własnym gminy, dotyczy obszarów działania gminy w zakresie kultury, utrzymania obiektu gminnego, tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych.

Czy Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z remontem świetlicy wiejskiej?

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Dyrektor KIS zgodził się z gminą, że w opisanej sytuacji nie można odliczyć VAT.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Majątek powstały wskutek realizacji opisanej inwestycji będzie służył zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty. Gmina nie pobiera i nie będzie pobierała opłat z tytułu korzystania ze świetlicy. Gmina nabywając towary i usługi celem zrealizowania przedmiotowej inwestycji, nie będzie nabywała ich jako podatnik VAT w ramach swojej działalności gospodarczej, czynność ta będzie wyłączona spod działania ustawy o VAT, stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT. Inwestycja ta nie będzie miała związku z czynnościami opodatkowanymi VAT.

W konsekwencji gmina nie będzie miała prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, i nie będzie przysługiwało jej prawo do zwrotu różnicy podatku o którym mowa w art. 87 ust. l ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 lutego 2018 r., nr 0115-KDIT1-3.4012.14.2018.1.BJ

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Słowa kluczowe:
remontświetlica szkolna
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz