Czy Twoja firma organizuje akcje motywacyjne dla pracowników lub kontrahentów? Sprawdź, dlaczego samo nazwanie ich konkursem nie wystarczy, aby objąć je preferencyjnym opodatkowaniem. Poznaj skutki wyroku WSA i dowiedz się, jak interpretować działania motywacyjne i jak uniknąć potencjalnych pułapek podatkowych, które mogą wpłynąć na wysokość należności podatkowych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości zakupionej z środków pochodzących z wygranej w konkursie (Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 stycznia 2024 r., 0115-KDIT3.4011.627.2023.4.MJ)
Obowiązki płatnika w związku z organizacją konkursów dla pracowników i pracowników tymczasowych (Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 czerwca 2024 r.,, 0112-KDIL2-1.4011.379.2024.1.KF)
Obowiązki płatnika związane z organizacją loterii, konkursów oraz sprzedaży premiowej dla osób prowadzących działalność gospodarczą (Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 października 2024 r., 0113-KDIPT2-3.4011.513.2024.1.JŚ)
Czy od nagrody sportowej przyznanej uczniom należy pobrać podatek dochodowy i wystawić PIT-11.
Czy dodatki i nagrody spisowe należy traktować jako przychód ze stosunku pracy z potrąceniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, czy z działalności wykonywanej osobiście? W tej sprawie wypowiedziała się skarbówka. Sprawdź stanowisko.
Wygrana w konkursie jest przychodem z innych źródeł podlegającym opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Do końca stycznia roku następującego po roku, w którym zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę, płatnik przekazuje do urzędu skarbowego roczną deklarację – PIT-8AR. W tym roku na wywiązanie się z tego obowiązku jest czas do poniedziałku.
Działania związane z organizacją konkursów dla handlowców ze spółki powiązanej, nie stanowią programu motywacyjnego. Celem takich przedsięwzięć jest promocja marki oraz produktów spółki. W konsekwencji wygrane w konkursach stanowią przychód z innych źródeł opodatkowany 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie przy zastosowaniu skali podatkowej.
E-autostop, czylioferowanie przejazdów w ramach wolnych miejsc w samochodach, jako usługa odpłatna generuje przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu.
Osoba fizyczna dokonująca odpłatnego przewozu osób osiąga z tego tytułu przychód, który trzeba zakwalifikować do konkretnego źródła. Jeżeli przewóz odbywa się samochodem prywatnym, przychód należy zakwalifikować jako uzyskany z innych źródeł. Nie można bowiem mówić o wynajmie, gdyż istotą usługi jest przewóz. Nie jest to również działalność wykonywana osobiście, ponieważ nie mieści się w wyliczeniu zawartym w art. 13 ustawy o PIT. Jeśli natomiast podatnik korzysta z samochodu wykorzystywanego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, powinien rozpoznać przychód z tej działalności.
Coraz więcej banków zwraca klientom określony procent wartości transakcji dokonanej kartą płatniczą. Podatnicy zastanawiają się jednak, czy otrzymany w ten sposób zwrot pieniędzy stanowi podlega opodatkowaniu PIT jako „przychód z innych źródeł”, czy też stanowi „sprzedaż premiową”, która jest zwolniona z opodatkowania do wysokości limitu - 760 zł w skali roku.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip