Obowiązek sporządzenia PIT-8C

Magdalena Płachecka

Autor: Magdalena Płachecka

Dodano: 15 lipca 2013
Pytanie:  Na postawie umów zawartych z kancelariami prawnymi, w procesie prowadzenia windykacji należności na drodze sądowej naszą Spółdzielnię przed sądem reprezentują prawnicy z tychże kancelarii. W nakazach zapłaty wystawionych przeciwko dłużnikom sąd zasądza również koszty zastępstwa procesowego. W niektórych przypadkach, na prośbę dłużnika, prawnicy rezygnują na rzecz dłużnika z całości lub części kosztów zastępstwa procesowego. Dłużnik należne prawnikowi koszty zastępstwa procesowego (czasami niższe od zasądzonych z powodu  rezygnacji, o której w zdaniu poprzednim) wpłaca na rachunek bankowy Spółdzielni. Następnie Spółdzielnia, na podstawie faktur za koszty zastępstwa procesowego wystawionych przez kancelarie, wypłaca otrzymane od dłużników koszty zastępstwa procesowego kancelariom.
Kierując się przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać, że korzyści jakie osiąga dłużnik z tytułu rezygnacji z ww. kosztów stanowią dla Niego przysporzenie majątkowe, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 20 ust. 1 updof).
Wobec powyższego zwracamy się z zapytaniem kto jest zobowiązany do wystawienia informacji PIT-8C: Spółdzielnia czy kancelarie prawne? 

Pozostało jeszcze 63% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Magdalena Płachecka

Autor: Magdalena Płachecka

Konsultant podatkowy, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Praktykę zawodową zdobywa w spółce doradztwa podatkowego. Autor publikacji z pogranicza prawa gospodarczego i podatkowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz